Zo Slovenska

Rana pre naše peňaženky! Ak jete mäso, pozrite, o koľko a kedy ZDRAŽIE!

Za mäso a mäsové výrobky si čoskoro priplatíme. O koľko bude drahšie?

Ilustračný obrázok k článku Rana pre naše peňaženky! Ak jete mäso, pozrite, o koľko a kedy ZDRAŽIE!
Zdroj: TASR

Ceny mäsa a mäsových výrobkov na Slovensku budú rásť. Zvyšovanie cien bravčového mäsa a mäsových výrobkov je reakciou výrobcov na zvyšujúce sa náklady vstupujúce do výroby. Informovala o tom Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa (SZSM).

Priplatíme si

Tento stav podľa nej zároveň potvrdzujú aj výsledky už zrealizovaných aukcií na nemeckej burze, ktorej vývojom sa trh riadi.

Postupný, ale intenzívny nárast cien bravčových, jatočne upravených tiel sa na burze prvotne zaznamenal v 7. týždni, kde prišlo po niekoľkomesačnej stagnácii k nárastu ceny počas štyroch po sebe nasledujúcich týždňov.

Z úrovne 1,19 eura za kilogram na úroveň 1,50 eura za kilogram, teda nárast o 26 %.

Mäso bude drahšie

Výrobcovia zároveň pri zvyšovaní cien musia podľa Forrai zohľadniť aj nárast cien obalových a pomocných materiálov či korenín. „Nárast cien vstupov do výroby sú výrobcovia nútení premietnuť aj do ich odberateľských cien. Zvýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov očakávame od polovice apríla, a to na úrovni približne 10 až 12 %,“ priblížila Forrai.

Dodala, že na zvyšujúce sa ceny bravčového mäsa a mäsových výrobkov má vplyv aj medziročný nárast úrovne minimálnej mzdy na hodnotu 623 eur, či zvýšené náklady na logistiku.

Slovenský zväz spracovateľov mäsa je dobrovoľným združením fyzických a právnických osôb, podnikajúcich v oblasti spracovania mäsa, výroby mäsových výrobkov a/alebo v oblasti súvisiacej s touto podnikateľskou činnosťou.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM