RANNÁ ŠTVORKA: Štvrtok bude slnečný, teploty sa vyšplhajú na 27 stupňov
K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Svätá Regína ruky rozpína.Slnečno, ráno a dopoludnia miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 22 až 27 st, na Orave a pod Tatrami ojedinele chladnejšie.
Západ: Slnečno, zrána ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 23 až 27 st. Slabý premenlivý vietor.
Stred: Slnečno, ráno a dopoludnia miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 21 až 26 st. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 13 st. Slabý premenlivý vietor.
Východ: Slnečno, zrána miestami hmla. Najvyššia denná teplota 21 až 26 st, pod Tatrami ojedinele chladnejšie.Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 13 st. Slabý vietor.
Meniny má Regina
Ženské meno Regina má latinský pôvod a v preklade znamená „kráľovná“. Na Slovensku sa stretneme s nositeľkami tohto mena výnimočne a oslovujeme ich Reginka, Regi, Renka.
Reginy, ktoré oslavujú meniny 5. septembra, sú citlivé a úzkostlivé. Tieto ženy rady robia dve veci naraz, neustále sú v činnosti. Niekedy sú náladové a vo vzťahoch sa prejavujú ako dominantné.
Najlepšie sa uplatnia v povolaniach, kde sa stále niečo významné deje. Preto sú z nich väčšinou novinárky, podnikateľky alebo političky.
Majú nestále zdravie. Potrebujú uvoľnenie, relax a dostatok spánku. Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastné farby sú zlatožltá a medená. Ochranné rastliny nechtík, rumanček, kamene granát a jantár.
Stalo sa doma
1729 – Vyhorelo mesto Skalica.
1905 – Uskutočnilo sa prvé predstavenie prvého bratislavského stáleho kina Elektro Bioskop v hoteli Zelený strom – dnešný Carlton.
1939 – Slovenská vláda rozšírila právomoci Hlinkovej gardy (HG).
1944 – Predseda slovenskej vlády Vojtech Tuka bol odvolaný a nahradený Štefanom Tisom. Uskutočnili sa aj ďalšie personálne zmeny vo vláde.
1949 – Vznikol Slovenský ľudový umelecký kolektív – SĽUK.
2000 – Belgická vláda rozhodla o dočasnej vízovej povinnosti pre občanov Slovenskej republiky (SR) v dôsledku neúmerného množstva žiadostí o azyl zo strany slovenských občanov rómskeho pôvodu.
2009 – V Bratislave sa uskutočnila slávnostná premiéra veľkofilmu Jánošík – Pravdivá história poľskej režisérky Agnieszky Holland.
2012 – František Ružička sa stal Stálym predstaviteľom Slovenskej republiky pri Organizácii Spojených národov (OSN), keď odovzdal poverovacie listiny vtedajšiemu generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi. Na poste pôsobil do konca júla 2017.
2017 – Novým generálnym riaditeľom Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) sa stal Vladimír Puchala. Rozhodla o tom Správna rada TASR po verejnom vypočutí kandidátov na tento post.
Stalo sa vo svete
1800 – Británia na čele s admirálom Horatiom Nelsonom sa zmocnila ostrova Malta, ktorý dovtedy oficiálne patril rádu johanitov (maltézskych rytierov) a urobila z nej svoju námornú základňu.
1905 – Rusko podpísalo s Japonskom v Portsmouthe (USA) mierovú dohodu, čím sa skončila rusko-japonská vojna.
1939 – Spojené štáty americké (USA) prostredníctvom svojho 32. prezidenta (1933–1945) Franklina Delana Roosevelta proklamovali svoju neutralitu na začiatku druhej svetovej vojny.
1944 – V britskom Londýne podpísali konvenciu o založení Beneluxu (colná únia Belgicka, Luxemburska a Holandska).
1972 – Palestínski teroristi z extrémistickej organizácie Čierny september prepadli ubytovňu izraelskej výpravy na olympijských hrách (OH) v nemeckom Mníchove, na mieste zabili dvoch športovcov a zadržali deväť rukojemníkov. Pri pokuse o oslobodenie rukojemníkov zahynulo na nemeckom letisku vo Fürstenfeldbrucku všetkých deväť rukojemníkov, päť teroristov, západonemecký policajt a pilot vrtuľníka.
1977 – Spojené štáty americké (USA) vypustili medziplanetárnu kozmickú sondu Voyager 1.
1980 – Vo švajčiarskom Sv. Gottharde uviedli do prevádzky vtedy najdlhší cestný tunel na svete – meria 16,3 kilometra. Jeho výstavba sa začala koncom roku 1969.
2006 – V Českej republike po niekoľkoročných súdnych sporoch odovzdala Správa Pražského hradu katedrálu Svätého Víta cirkvi.
2008 – Vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová pricestovala do hlavného mesta Líbye – Tripolisu. Išlo o prvú návštevu amerického ministra zahraničných vecí v tejto severoafrickej krajine od roku 1953, teda po 55 rokoch.
2014 – Americké ministerstvo obrany potvrdilo zabitie vodcu radikálnej islamistickej organizácie as-Šabáb Ahmeda Godaneho.
Skladba dňa
1946, Freddie Mercury (vlastným menom Frederick Bulsara), Zanzibar, jedna z najvýraznejších osobností svetovej rockovej hudby druhej polovice 20. storočia. Do trinástich rokov navštevoval internátnu školu v indickom meste Bombaj. V roku 1959 sa rodina presťahovala do Anglicka. Po ukončení strednej školy začal študovať umenie na Univerzite v Ealingu. Jeho spolužiakmi boli aj Pete Townshend, známy zo skupiny Who či Ron Wood, ktorý je gitaristom skupiny Rolling Stones. Freddie absolvoval fakultu umenia a dizajnu. Začal skladať prvé piesne, účinkoval ako spevák v amatérskej skupine Sour Milk Sea a neskôr v skupine Wreckage. Do skupiny prišiel v lete 1969, on jej vymyslel názov Queen. Oficiálne prvýkrát vystúpili ako Queen 19. februára 1971 v londýnskej hale Hornsey Town. V júli 1973 vydali debutový album Queen aj prvý singel so skladbou Keep Yourself Alive. Ich štvrtý štúdiový album A Night At The Opera, vydaný v novembri 1975 bol prvým, ktorý sa dostal na prvú pozíciu v rebríčku. Spolu s Queen nahral Mercury 15 albumov, ten posledný Made In Heaven vyšiel už po jeho smrti v novembri 1995. Venoval sa aj sólovým projektom, v máji 1987 sa do hitparády dostala jeho verzia skladby Great Pretender. Vydal dva albumy, Mr. Bad Guy v apríli 1985 a Barcelona v októbri 1988. Slávna cesta štvorice Queen skončila 24. novembra 1991, keď Freddie Mercury zomrel vo veku 45 rokov v Londýne. Pod názvom Bohemian Rhapsody nakrútil režisér Bryan Singer životopisný film o skupine a jej protagonistoch, premiéru mal 24. októbra 2018.
Foto: ilustračné