Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: V stredu bude slnečno a teplo, meniny má Mária

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Keď Mária štvrťrok končí s prázdnou kabelou, tak Blažej požehná polia veľkou burinou. Meniny má Mária. Slnečno. Teploty 23 až 28 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V stredu bude slnečno a teplo, meniny má Mária
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 15 až 12 a najvyššie denné 25 až 28 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 14 až 9 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 14 až 10 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C.

Meniny má Mária

Ženské meno Mária má hebrejský pôvod a voľný preklad znie „milovaná Bohom“. V rôznych podobách je meno Mária rozšírené po celom svete a je to jedno z najbežnejších ženských mien. Nositeľky oslovujeme prevažne Maja, Majka, Mia, Mara. Márie majú meniny 12. septembra.

Dominantnými vlastnosťami týchto žien je vôľa, citlivosť, mravnosť a aktívnosť. Svoj nesúhlas dokážu dať dôrazne najavo. Márie sú rozhodné, priateľské, súcitné a majú v sebe výrazný dynamizmus.

Zvyčajne sú veľmi dobré študentky, obľubujú hlavne klasické štúdium. Priťahuje ich povolanie, kde treba odovzdávať veľa zo seba.

Márie zaujíma všetko, čo sa týka sociálnej oblasti a veľmi im pristane úloha matky. Sú vitálne a majú pevné zdravie. V strave by si mali dopĺňať najmä vitamíny skupiny B a draslík.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Šťastné farby Márie sú oranžová, modrá a sivá. Ochranné rastliny čakanka, fenikel a palina, kamene jaspis a nefrit.

Stalo sa doma

1948 – Slovenská národná rada (SNR) v Londýne sa premenovala na Slovenskú národnú radu (SNR) v zahraničí. Za jej predsedu bol zvolený Karol Sidor.

2006 – Vtedajší minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD) a premiér SR Robert Fico (Smer-SD) informovali, že extrémistický útok na študentku Hedvigu M. v Nitre sa podľa polície nikdy nestal. Na tlačovej besede poskytli médiám informácie o vyšetrovaní.

2008 – Stolná tenistka Alena Kánová a cyklista Rastislav Tureček získali strieborné medaily na pekinskej paraolympiáde v Číne.

2008 – V Piešťanoch sa začalo dvojdňové stretnutie hláv štátov Vyšehradskej štvorky (V4). Na summite sa stretli prezidenti Ivan Gašparovič (SR), Václav Klaus (ČR), László Sólyom (MR) a Lech Kaczynski (PR).

2010 -Premiérovou majsterkou sveta vo vodnom slalome v novej disciplíne – ženskom neolympijskom singli, sa stala v slovinskom Tacene Jana Dukátová.

Stalo sa vo svete

1683 – Spojenecké vojská pod vedením poľského kráľa Jána Sobieskeho a kniežat Karola Lotrinského, Maximiliána II. Bavorského a Jána Juraja III. Saského porazili pri Viedni osmanskú (tureckú) armádu. Bitka pri Viedni bola začiatkom 16 rokov trvajúcej vojny, ktorá sa skončila aj oslobodením Uhorska.

1910 – Alice Stebbins Wellsová sa stala prvou ženskou policajnou dôstojníčkou na svete. Bola súčasťou polície v Los Angeles (USA).

1940 – Štyria francúzski chlapci náhodne objavili jaskyňu Lascaux, v ktorej sa nachádzajú praveké maľby staré 17.000 rokov. Popri španielskej Altamire, ide o najkrajšiu galériu pravekých lovcov mamutov, sobov a koní.

1944 – Juhoslovanský kráľ v exile Petar II. vymenoval Josipa Broza-Tita za výhradného veliteľa juhoslovanského odboja.

1968 – Albánsko vystúpilo z vojenského zoskupenia Varšavskej zmluvy.

1974 – Etiópskeho cisára Haile Selassieho I. zbavila vojenská junta po 44 rokoch moci. Vznikla dočasná vláda.

Skladba dňa

1956 – Marika Gombitová, Turany nad Ondavou, speváčka a skladateľka. Od deviatich sa učila hre na klavír na ľudovej škole umenia v Stropkove. Spievať začala ako 13-ročná so svojimi bratmi v amatérskej skupine Matador. Počas štúdia na strednej škole v Košiciach bola členkou košickej amatérskej skupiny Profily, spievala aj s orchestrom Juraja Sabadoša. V roku 1976 prijala ponuku Jána Lehotského k účinkovaniu v skupine Modus. Už rok nato vyhrali Bratislavskú lýru so skladbou Úsmev, v roku 1978 vyhrala Marika Bratislavskú lýru s piesňou Študentská láska. Spolu s Mirom Žbirkom naspievala pesničky pre televízny muzikál Smoliari. V roku 1979 získala striebornú lýru za skladbu Vyznanie. Rovnako v roku 1979 vydala svoj prvý album s názvom Dievča do dažďa. V roku 1980 získala spolu s Janom Lehotským bronzovú lýru za pieseň Tajomstvo hier. S piesňami Vyznanie a Chcem sa s tebou deliť získala prvé miesto na festivale v poľských Sopotoch. Jej úspešnú kariéru prerušila dopravná nehoda 30.novembra 1980, a trvalé následky vážne poznačili aj jej osobný život. Pol roka po nehode vystúpila v máji 1981 na Bratislavskej lýre s pesničkami Prstienky z trávy a Tajomstvo hier. Postupne vyšli jej ďalšie albumy Môj malý príbeh, Slnečný kalendár, Mince na dne fontán, Marika No.5, Voľné miesto v srdci, Ateliér duše, Kam idú ľudia. V roku 1994 vyšiel zatiaľ jej posledný štúdiový album Zostaň. V novembri 2000 nahrala pieseň Prosba, ktorú sama zložila a otextovala. Napriek absencii na koncertných pódiách sa pravidelne objavovala na predných miestach v ankete Slávik, 2. miesto za rok 2005, 3. miesto za rok 2006 a 4. miesto za roky 2007 aj 2008. V poslednom období vyšlo jej niekoľko hitových kompilácií, Marika Gombitová Gold v roku 2005 a dvojkompilácia Vyznanie v roku 2007 s piesňou Tak som chcela všetkých milovať, ktorú nahrala pre muzikál Adam Šangala. V reedícii vyšli v roku 2009 prvé tri albumy Dievča do dažďa, Môj malý príbeh a Slnečný kalendár. Všetky pokusy o jej návrat na koncertnú scénu boli neúspešné.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM