Aktualizované Krimi

Remišová mala ohroziť bezpečnosť štátu, poslanci podávajú TRESTNÉ OZNÁMENIE

Opoziční poslanci očakávajú, že Remišová odstúpi. Ak tak neurobí sama, v budúcnosti by malo podľa Rašiho nasledovať jej odvolávanie.

Ilustračný obrázok k článku Remišová mala ohroziť bezpečnosť štátu, poslanci podávajú TRESTNÉ OZNÁMENIE
Zdroj: TASR

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) ohrozila bezpečnosť štátu, keď sa dostatočne neinformovala o zariadeniach, ktoré NAKA zobrala z Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Trestné oznámenie

Myslia si to opoziční poslanci Národnej rady SR Richard Raši, Erik Tomáš a Matúš Šutaj Eštok, ktorí v tej súvislosti podali v stredu na Generálnu prokuratúru (GP) SR trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa, ohrozovania utajovanej skutočnosti a šírenia poplašnej správy.

„Vládna sieť Govnet je dennodenne vystavovaná kybernetickým útokom a vicepremiérka v priamom prenose povie širokej verejnosti, že boli deinštalované určité zariadenia, ktoré mali túto sieť chrániť, eventuálne útoky identifikovať,“ uviedol Raši. Podľa neho ide buď o politickú zákernosť a zneužitie polície alebo o absolútnu neschopnosť. „V oboch prípadoch tam nemá čo robiť,“ myslí si poslanec. Raši zopakoval tézu, že Remišová mohla o zariadeniach vedieť z piatich rôznych zdrojov vrátane premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Odvolávanie Remišovej

Na otázku, či okrem trestného oznámenia neiniciujú opoziční poslanci odvolávanie Remišovej, odpovedal Raši, že v súvislosti s novou deklarovanou politickou kultúrou očakávajú, že odstúpi sama. V prípade, že tak neurobí, by malo podľa Rašiho v budúcnosti nasledovať jej odvolávanie.

Šutaj Eštok pripomenul, že mali byť menované trestné činy spáchané počas krízovej situácie, čo pri zneužití právomoci verejného činiteľa stanovuje hornú sadzbu trestu odňatia slobody na 20 rokov. V súvislosti so zásahom vyzval štyroch pôvodne zadržaných a neskôr prepustených zamestnancov NASES, aby sa na poslancov obrátili s prípadnou žiadosťou o právne zastupovanie pred súdmi.

Bezpečnosť štátu

Erik Tomáš uviedol, že bol aj on ako predseda výboru na kontrolu činnosti SIS po komunikácii s riaditeľom SIS Vladimírom Pčolinským informovaný, že spomínané sondy boli na Govnet inštalované oficiálnymi úradmi a na základe oficiálnych rozhodnutí ‚s požehnaním‘ Bezpečnostnej rady SR. „Išlo o učebnicový prípad snahy o škandalizáciu svojich politických súperov za každú cenu, ale tu pani Remišová prekročila už všetky hranice, pretože okrem nepoctivého politického súboja aj ona ohrozila bezpečnosť štátu,“ myslí si Tomáš.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala 9. júna v NASES a v súvislosti s tým zadržala štyri osoby, ktoré mala neskôr prepustiť. Ako v tom čase pre TASR potvrdila vicepremiérka Remišová, zásah polície v priestoroch Úradu vlády SR a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré sa začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu.

Niektoré medializované informácie spájajú zásah v NASES s údajným odpočúvaním a sledovaním siete Govnet.

Tlak finančných skupín

Vedenie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) na čele s Veronikou Remišovou (Za ľudí) chce veriť, že trestné oznámenie a mediálne vystúpenia opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho nie sú súčasťou tlaku finančných skupín, aby „staré praktiky v informatizácii pokračovali naďalej“. Informovali o tom z komunikačného oddelenia ÚPVII.

Úrad spresňuje, že štát musí platiť firmám aj vo vlastníctve ľudí jednej z najväčších finančných skupín na Slovensku milióny eur za správu a prevádzku siete Govnet, čo chce vicepremiérka Remišová zmeniť. „Mimochodom, Peter Pellegrini v minulosti práve od predmetnej finančnej skupiny kúpil luxusný byt za takmer pol milióna eur nejasného pôvodu,“ dopĺňa ÚPVII.

Vedenie úradu zároveň trvá na pôvodnom stanovisku, že konalo v súlade zo zákonom, a pripomína, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký uviedol, že existujú konkrétne skutočnosti, ktoré vzbudzujú pochybnosti o legálnosti nainštalovaných zariadení. „Zároveň dozorujúci prokurátor vyzval politikov, aby sa čo najmenej vyjadrovali o záležitostiach, ktoré sa týkajú Govnetu,“ pripomína úrad a dopĺňa, že sa vzhľadom na to nebude k vyšetrovaniu vyjadrovať.

Po stredajšom rokovaní vlády Remišová uviedla, že si je stopercentne istá, že neprezradila štátne tajomstvo. Také podozrenie však vidí pri Pellegrinim a Rašim v súvislosti s ich informovaním o kauze. Trestné oznámenie vníma ako snahu ju vyrušiť a zastrašiť a ako tlak „určitých záujmov“ v oblasti informatizácie.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie