Zo zahraničia Politika

Remišová sa stretla s vrcholnými predstaviteľmi OSN: Slovensku sa dostalo uznania

Jednou z hlavných tém rozhovorov bola ruská agresia voči Ukrajine a jej globálne dosahy.

Ilustračný obrázok k článku Remišová sa stretla s vrcholnými predstaviteľmi OSN: Slovensku sa dostalo uznania
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Veronika Remišová vo štvrtok v New Yorku absolvovala bilaterálne rokovania s predsedom Valného zhromaždenia OSN Abdulláhom Šáhidom a so zástupkyňou generálneho tajomníka OSN Aminou J. Mohammedovou.

Ruská agresia

Jednou z hlavných tém rozhovorov bola ruská agresia voči Ukrajine a jej globálne dosahy. TASR o tom informoval vedúci tlačového oddelenia MIRRI Andrej Ďuríček.

Remišová predostrela pri rokovaniach predstaviteľom OSN návrh, aby sa ruská agresia na Ukrajine stala hlavnou témou rokovania Valného zhromaždenia OSN.

„Dnes čelíme najväčšej výzve od druhej svetovej vojny, nielen pokiaľ ide o zabezpečenie účinného multilaterálneho systému a presadzovania vlády zákona, ale aj v otázke úlohy a postavenia OSN ako rozhodujúceho globálneho sprostredkovateľa a realizátora odpovedí na otázky týkajúce sa ukončenia ruskej agresie na Ukrajine,“ povedala vicepremiérka SR na stretnutí s predsedom Valného zhromaždenia OSN.

Hlavné posolstvá

Pri rozhovoroch Remišovej so zástupkyňou generálneho tajomníka OSN rezonovala okrem ruskej agresie aj téma implementácie Agendy 2030, dosahy pandémie ochorenia COVID-19 či aktívna účasť Slovenska vo výboroch, fondoch a programoch OSN.

Predstavitelia OSN na rokovaniach vyzdvihli pôsobenie Slovenska v Keni v rámci Programu OSN pre ľudské sídla aj založenie Skupiny priateľov Programu OSN pre ľudské sídla UN-Habitat, ktorej vznik iniciovalo práve Slovensko.

Rozhovory boli súčasťou rozšíreného programu konferencie na tému Novej urbánnej agendy (New Urban Agenda), ktorá sa uskutočnila na pôde OSN. Remišová na podujatí vystúpila ako zástupkyňa rozvinutých štátov Európskej únie.

Hlavnými posolstvami jej príhovoru na konferencii boli právny štát a bezpečnosť, predvídavé a spravodlivé plánovanie a primerané financovanie rozvoja regiónov a miest.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM