Eliška Šándorová Zo Slovenska

REPORTÁŽ: Tri koruny stoja za pocit byť lietajúcim Cypriánom

Aj dvesto rokov po odchode posledných mníchov žije Červený Kláštor za svojimi múrmi dávnym príbehom. Splav po Dunajci, výstup na Tri koruny či návšteva kláštora lákajú tisíce turistov.

Ilustračný obrázok k článku REPORTÁŽ: Tri koruny stoja za pocit byť lietajúcim Cypriánom
Zdroj: Dnes24.sk

Ak hľadáte tip na kombináciu pešej turistiky, cyklistiky, vodnej atrakcie a čo-to aj o poznaní histórie, Pieniny a Červený Kláštor sú ideálne. Vďaka blízkosti s Poľskom máte ako bonus aj výhodné nákupy, keďže momentálne majú Poliaci dobrý kurz.

U našich susedov sa môžete nielen za lacný peniaz najesť, ale nakúpiť si aj lahodné a pravé „ťahavé“ krowky. O tom, že toto miesto je aj cenovo výhodné, sme sa presvedčili počas jednodňového výletu. Rozhodne však obe strany majú čo ponúknuť aj na niekoľko dní.

Tri koruny

Vďaka vybudovanej lávke pre peších sa z Červeného Kláštora dostanete pohodlne k našim susedom do obce Sromowce Niźne a môžete sa vybrať na turistiku do poľských Pienin – na veľmi známe Tri Koruny. Celodenné parkovanie na slovenskej strane vás vyjde na štyri eurá.

Tri koruny sú pomenované podľa toho, čo pripomínajú – korunu. V skutočnosti je ich päť. Najvyššia je Okraglica (982 m n.m.), ďalšie štyri koruny sú Pańska Skala, Plaska skala, Ganek a Nad Ogródky.

ZAUJME VÁS: POTULKY PO SLOVENSKU: V skanzenoch to stále žije. Čo tak svadba v najstaršom z nich?

Na výber máte niekoľko chodníkov. Väčšina turistov smerovala na zelený, ktorý, ako nám Poliaci odporúčali, je stredne náročný. Ak aj máte ako-takú kondičku, takmer dvojhodinový výstup do strmého svahu, miestami po šmykľavých kameňoch a chodníkoch dá zabrať.

Chvalabohu!

Príznačný je rázcestník, na ktorý natrafíte po vyše hodine. V sedle Chvalabohu (Przelecz Chwala Bogu) si takto doslova vydýchnete. Poliaci sa o národný park starajú. Oddychové priestranstvo s množstvom lavičiek je krásne upravené. A treba vyzdvihnúť, že hoci v tejto nadmorskej výške žiadne smetné koše nenájdete, turisti si odpadky poctivo znesú dole.

Ak máte síl, oplatí sa „vyštverať“ aj ďalšiu trištvrte hodinu až k vyhliadkovej plošine. Na vrchole narazíte na vyberača poplatku. Ten je symbolický, necelé dve eurá pre dospelých. Deti majú zľavu. Oplatí sa stáť v rade aj dlhé minúty, keďže výstup je jednosmerný v úzkom železnom koridore a je regulovaný pracovníkom. Ak je počasie pekné, čakajú tu stovky nedočkavcov.

Ale oplatí sa! Výhľad na dve krajiny, ktoré oddeľuje Dunajec a pohľad na vrcholy je neopísateľný. Mimochodom, vyberač poplatku a „regulčík“ na plošine absolvujú náročný výstup každý deň!

Výhodné nákupy

Odmenu v podobe dobrého a lacného jedla si určite doprajte na poľskej strane. Poliaci vedia obchodovať. Ceny za jedlo sú nízke, za tri-štyri eurá sa dobre najete s výhľadom na okolitú prírodu.

PREČÍTAJTE SI: Dobrý kurz eura: Dovolenka a nákupy v Poľsku a Maďarsku sa oplatia

Ak sa vám „zodrali“ od túry topánky, aj na to myslia. Na malom trhu si kúpite letnú obuv už za dve eurá. Za pár drobných si môžete kúpiť fantastické krorwky, tradičné syry či klobásy.

Kláštor a Dunajec

Rieka Dunajec je známa splavovaním a pltníkmi. Plavba stojí na osobu dvanásť eur a trvá niečo vyše hodiny. Pltníci vás „odplavia“ asi desať kilometrov. Naspäť vás buď dovezie autobus, alebo si môžete prenajať bicykle a vychutnať si cyklistiku.

Za zmienku stojí aj naša národná pamiatka – Múzeum Červený Kláštor. Kedysi v ňom žili kartuziáni a kamalduli. Mnísi žijúci asketickým spôsobom života. Venovali sa i lekárskej botanike a tá žije aj dnes.

Múzeum nadviazalo na tradičné pestovanie bylín, pre návštevníkov ponúkajú štrnásť druhov čaju. Ako suvenír si môžete kúpiť Čaj Lietajúceho Cypriána. Múzeum plánuje rozšíriť viaceré činnosti, ktorým sa venovali mnísi. Vyrábať by chceli aj kláštorné pivo.

Na hradnom nádvorí Múzea Červený Kláštor sa v sobotu 30. júla uskutoční piaty ročník podujatia Noc netopierov v Pieninách.

Legenda o lietajúcom mníchovi

Príbeh o mníchovi, ktorý žil v kláštore v 18. storočí, je známy z filmov a piesní. Narodil sa práve 28. júla v roku 1724. Bol lekárnikom, liečil odvarmi z bylín, tinktúrami, čajmi. Bol jediným chirurgom na Zamagurí. Dodnes sa hovorí, že jeho lekáreň patrila k najstarším v strednej Európe. Jeho dielom je unikátny Herbár z roku 1766.

A v čom je opradená legenda? Pri zbieraní liečivých bylín pozoroval orla a veľmi mu závidel ako sa vznáša do výšin. Rozhodol sa skonštruovať lietajúci stroj, na ktorom by mohol vyletieť vyššie ako operenci, keďže ho fascinoval vesmír.

Čítajte aj: Zachráňte hrady a kláštory! Osem miest, ktoré potrebujú vašu pomoc

Po zostrojení klzáka vzlietol z Troch korún a na čarovných krídlach, poháňaný láskou ku švárnej pastierke letel tak vysoko, že anjel zazrel jeho zrkadlový obraz až na dne plesa Morskie oko v poľských Tatrách a zrazil ho bleskom na zem. Na tomto mieste vyrástla skala-veža a tá sa dodnes nazýva Mních.

Či už veríte-neveríte, výstup na skalnaté vrcholy stojí za ten pocit – byť na chvíľu slobodný bez krídel

cerveny klastor
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM