Webnoviny - Svet

Richard Müller vydá knihu fotografií

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Spevák Richard Müller vydá ďalšiu knihu fotografií. Po publikácii s názvom Amerika príde na trh kniha nazvaná Enter. Najprv ju predstavia na knižnom veľtrhu vo Frankfurte (6. – 10. októbra) a na slovenský trh sa dostane 30. októbra. Kniha obsahuje výber z fotografií, ktoré Richard Müller nafotil za uplynulých desať rokov. Spolu s kurátorkou Denisou Bogdalíkovou z takmer osemtisíc záberov vybral okolo tristo najlepších, pričom väčšina z nich zobrazuje hudobníkovo obľúbené mesto – New York.

„Niekedy mám pocit, že knižku o New Yorku vydal snáď každý fotograf, ktorý si to mohol dovoliť. Moje špecifikum spočíva v tom, že sa nezameriavam na konkrétne témy a fotím kdekoľvek, kde ma niečo zaujme. Áno, mnohé fotky sú z New Yorku, no dali by sa rovnako dobre spraviť napríklad aj v Pezinku,“ povedal s úsmevom autor fotografií. Čitatelia a čitateľky však v publikácii Enter nenájdu portréty. Richard Müller ich zo zásady nerobí, podľa neho ide o vstup do súkromia, z ktorého môže mať objekt fotografovania nepríjemný pocit. „Napriek tomu sa snažím niekedy dostať do záberu aj človeka, nie však ako hlavného predstaviteľa, ale iba ako spoluhráča,“

Do knihy prispeli aj fotografi Jan Saudek a Annie Leibovitz. Slávny český fotograf napísal predslov. „Bol som veľmi prekvapený, keď som ho prvýkrát čítal. Predpokladal som, že to budú známe šarmantné a vtipné saudkovské vety, no on k tomu pristúpil naozaj dôsledne a napísal charakteristiku knihy, ktorá aj mne, aj iným niečo dala. Mám z toho veľmi dobrý dojem, pretože cítim, že pán Saudek sa v mojich fotkách naozaj orientoval a nebral to len ako humornú povinnosť,“ vyjadril sa Müller. Kniha Enter okrem toho obsahuje poklonu Müllerovmu štýlu fotenia od renomovanej americkej fotografky Annie Leibovitz. „Na to som obzvlášť hrdý a pyšný. Jedna z najlepších fotografiek sveta tam má citát, ktorý napísala, keď som jej daroval svoju knihu Amerika,“ prezradil.

Kniha Enter vyjde okrem slovenčiny aj v češtine, nemčine a angličtine. Predávať ju budú kníhkupectvá v celej Európe.

Agentúru SITA informovala Eva Bacigalová z manažmentu Richarda Müllera.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM