Robert Fico: Musíme odmietnuť pokusy revitalizovať fašistický Slovenský štát

Premiér Robert Fico vidí výzvy v odmietnutí fašizmu a postavení Slovenska v novej EÚ. Povedal to vo svojom príhovore pri príležitosti 25. výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Robert Fico: Musíme odmietnuť pokusy revitalizovať fašistický Slovenský štát
Zdroj: TASR

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) vidí v súčasnosti výzvy na dosiahnutie konsenzu v dvoch národnoštátnych otázkach. „Po prvé, je to výzva evidentného pokusu vrátiť sa naspäť k myšlienkam prvého Slovenského štátu, ktoré musíme odmietnuť. Musíme dnes odmietnuť na Slovensku politické sily a hnutia, ktoré hovoria o návrate toho, čo sa dialo v štyridsiatych rokoch na Slovensku. Musíme jednoznačne odmietnuť spoločne akékoľvek pokusy revitalizovať fašistický Slovenský štát a všetko to, čo sa počas tohto štátu na Slovensku dialo,“ zdôraznil premiér vo svojom príhovore pri príležitosti 25. výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR.

Obrovské výzvy

V druhej výzve narážal na národnoštátny záujem v podobe postavenia Slovenska v novej EÚ. „Netvárme sa prosím, že neprídu obrovské výzvy, oni naozaj prídu,“ zdôraznil premiér. Zároveň uviedol, že Slovensko si nemôže dovoliť byť iba nemým svedkom a následne reagovať na to, čo príde. „Musíme byť priamym účastníkom diskusií a musíme formovať spoločne európsku budúcnosť,“ konštatoval premiér, podľa ktorého Slovensko má sedieť za jedným stolom s tými najvyspelejšími.

Hlasoval za Deklaráciu

Ako sám dodal, práve on bol jedným zo 113 poslancov, ktorí 17. júla 1992 v historickej budove Slovenskej národnej rady sedeli v jej laviciach a hlasovali za Deklaráciu o zvrchovanosti SR. „Bol to konsenzus v plnom slova zmysle,“ dodal. Zároveň zdôraznil, že konsenzus v základných národnoštátnych otázkach vždy na Slovensku musí byť.

Originál uložili k štátnym symbolom

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) považuje prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR za vyústenie politických ťahaníc o podobe štátoprávneho usporiadania bývalého Česko-Slovenska. „Slovenský národ týmto politickým aktom deklaroval svoj záujem stať sa rovnoprávnym členom rodiny slobodných európskych národov. Dnes, v deň dvadsiateho piateho výročia prijatia deklarácie, sme uložili jej originál ku štátnym symbolom SR v Hurbanovej sieni NR SR. Počas významných dní, ako aj rokovaní parlamentu, budú originály vystavené pre verejnosť,“ uviedol predseda parlamentu.

Deklarácia o zvrchovanosti

Slovensko si pripomína 25. výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR. Slovenská národná rada ju schválila v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vyhlásila ňou zvrchovanosť SR. Deklaráciou o zvrchovanosti prejavil slovenský národ prvýkrát záujem žiť v samostatnej krajine, čo sa pretavilo do ústavy prijatej 1. septembra 1992 a do vzniku samostatného štátu 1. januára 1993. Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR – 17. júl je na základe zákona NR SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.

Zdroj: TASR

Odporúčame