Správy Zo Slovenska

Rodičia prvákov dostanú zvýšený PRÍDAVOK na dieťa: Koľko to bude eur a na aký účel?

Dieťa, ktoré od septembra nastúpi prvýkrát do prvého ročníka základnej školy, má nárok na zvýšený prídavok.

Ilustračný obrázok k článku Rodičia prvákov dostanú zvýšený PRÍDAVOK na dieťa: Koľko to bude eur a na aký účel?
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Jeho celková výška bude 136,33 eura, pričom rodičom prvákov bude zvýšený prídavok vyplatený v októbri. Pre TASR to potvrdili z tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Na čo má nárok?

Od 1. septembra 2019 má dieťa, ktoré nastúpilo prvýkrát do prvého ročníka základnej školy, nárok na zvýšený prídavok. „Rozšíril sa tak účel prídavku o čiastočnú úhradu školských potrieb na účel podpory plnenia školských povinností nezaopatreného dieťaťa,“ uviedli z ústredia.

V praxi to znamená, že rodičovi takéhoto dieťaťa vyplatia popri riadnom, mesačne vyplácanom prídavku na dieťa, aj jednorazový zvýšený prídavok.

„Celková suma prídavku sa tak zvýši o 106,33 eura za mesiac september. Celková výška prídavku tak bude 136,33 eura,“ priblížili z ústredia. Na jedno dieťa je príspevok poskytnutý iba raz.

Vyplatia ho automaticky

Podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny nie je potrebné, aby rodič žiadal o tento zvýšený príspevok na úrade práce. Príspevok bude vyplácaný automaticky.

„V prípade, ak oprávnená osoba nepoberá prídavok na dieťa v Slovenskej republike, ale prídavok poberá v inom členskom štáte EÚ, nárok si uplatňuje podaním žiadosti o zvýšený prídavok na dieťa,“ informovali z ústredia.

Podľa súčasnej platnej legislatívy poskytovanie tohto zvýšeného príspevku sa od januára 2023 ruší, potvrdilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ilustračné foto

Súvisiace články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM