Monika Vengrínová Regióny

Rómske hliadky vo Veľkej Lomnici? Poštárka si ich prácu nevie vynachváliť!

Projekt rómskych občianskych hliadok vznikol vo Veľkej Lomnici už pred tromi rokmi. V minulom roku získal podporu z ministerstva práce a priniesol želané ovocie. Znížil sa počet neospravedlnených hodín žiakov, potlačili sa násilnosti a väčšiu bezpečnosť pociťujú i obyvatelia obce.

Ilustračný obrázok k článku Rómske hliadky vo Veľkej Lomnici? Poštárka si ich prácu nevie vynachváliť!
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

V roku 2012 bol projekt rómskych občianskych hliadok vo Veľkej Lomnici spustený neoficiálne. Vtedy obec spoločne s rómskym špecialistom z radu polície vybrala členov hliadky, mužov, ktorí boli autoritami v osade, a zabezpečila ich ochrannými prostriedkami, odevom a obuvou na náklady obce. Rómovia túto činnosť vykonávali v rámci aktivačných prác bez nároku na odmenu.

Členovia hliadky sú prirodzenou autoritou

Popri tom sa obec uchádzala o rôzne projekty a na jeseň minulého roka bola úspešná. „Podpísali sme zmluvu s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny o nenávratnom finančnom príspevku, vďaka čomu sme mohli zamestnať piatich členov hliadky s ich mzdovými nárokmi, nárokom na technické vybavenie a ochranné pomôcky,“ vysvetlil starosta obce Veľká Lomnica Peter Duda s tým, že za predchádzajúcim projektom vo vlastnej réžii sa urobila hrubá čiara a výber členov hliadky sa robil odznova, nakoľko projekt ministerstva mal svoje kvalifikačné predpoklady.

Vo výberovej komisii tak boli zástupcovia obce, polície i zástupca vlády pre rómske komunity, ktorí sa pri výbere zamerali na najpočetnejšie rodiny v osade. Podľa slov starostu obce sú členovia hliadky rómskou komunitou rešpektovaní a ostatní Rómovia ich vnímajú ako prirodzenú autoritu. Ich prácu si nevedia vynachváliť všetky záchranné zložky, či už polícia, hasiči alebo zdravotníci, ale napríklad i poštárka pri doručovaní zásielok do osady, ktorá sa vďaka nim cíti bezpečnejšie.

Medzi Rómami vzniká nevraživosť

„Na druhej strane, medzi Rómami vzniká akási nevraživosť kvôli tomu, že členovia hliadky sú za svoju prácu honorovaní. Kým platení neboli, všetko bolo v poriadku, teraz to však pochopili ako možný zdroj zárobku,“ uviedol Duda pričom potvrdil, že v činnosti rómskych občianskych hliadok nachádza len pozitíva. Za ich najväčšiu výhodu považuje pokles protispoločenského správania sa, a to najmä zo strany detí v osade.

Hliadky v obci majú na starosti i dohľad nad prechodom detí z osady do školy, či krúžkov a späť, čím sa eliminuje vznik dopravnej kolízie chodca s vozidlom. Dohliadajú i na to, aby deti nerozhadzovali odpadky, nevyberali koše, či nedevastovali majetok obce. „V tomto období tiež dochádza k vypaľovaniu trávy a práve hliadky dokázali zabrániť vzniku požiaru v počiatočnom štádiu. Takisto vedia v ranom štádiu potlačiť násilnosti zo strany Rómov a sú veľkou pomocou pre obecnú políciu a súkromnú strážnu službu pri vyplácaní dávok v hmotnej núdzi na pošte,“ vysvetlil starosta.

Benefit pre minoritu i majoritu

Obrovským prínosom sú, podľa neho, i v prípade zníženia počtu neospravedlnených hodín rómskych detí v škole, pričom toto číslo sa podľa Dudu znížilo až o 70 %: „Člen hliadky počká, kým začne vyučovanie a pani učiteľka spraví dochádzku. Potom pre chýbajúce deti ide do osady a skúma, prečo dieťa do školy neprišlo. Tu rodič cítiť zdvihnutý prst.“

Hliadky sú tak, podľa starostu, benefitom ako pre minoritu, tak i pre majoritu, ktorá ich takisto vníma veľmi pozitívne. „Prevencia je vždy lacnejšia ako odstraňovanie protispoločenských javov alebo represia. Myslím si, že toto by mala byť cesta, ktorou by sme sa mali uberať aj do budúcnosti,“ uvažuje Duda.

Projekt rómskych občianskych hliadok však v septembri tohto roka končí a vzniká veľké vákuum. V obci teda čakajú, čo bude ďalej, zo strany samospráv, kde tento projekt funguje a osvedčil sa, však prichádzajú len pozitívne odozvy a odkaz, že kontinuita nadviazania projektu v rámci nového programového obdobia rokov 2014 až 2020 by mala byť zachovaná. „Dokonca si dovolím tvrdiť, že trvalo udržateľný rozvoj aj bez tohto nástroja nie je možné na primeranej úrovni realizovať,“ uzavrel starosta Veľkej Lomnice.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM