Eva Mikulová Správy Zo Slovenska

ROZHOVOR: Richard Raši: Chceme dať parlamentný návrh na zdvojnásobnenie rodinných prídavkov

V novom slovenskom parlamente zasadnú do poslaneckých lavíc i traja Košičania. Čo chcú z poslaneckých lavíc presadiť, nám prezradili v rozhovoroch.

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR: Richard Raši: Chceme dať parlamentný návrh na zdvojnásobnenie rodinných prídavkov
Zdroj: TASR

Peter Liba z OľaNO, Richard Raši a Peter Žiga zo SMER – SD sú traja košickí poslanci, ktorí sa na základe voličských hlasov dostali do nového slovenského parlamentu, ktorý vzišiel z volieb 29. februára 2020.

So všetkými sme sa porozprávali ako si predstavujú prácu v NR SR z poslaneckých lavíc. Ako prvý rozhovor vám ponúkame s Richardom Rašim, ktorý nám prvý odpovedal na naše otázky.

1. Zo všetkých Košičanov zvolených do parlamentu ste získali najviac preferenčných hlasov a v celoslovenskom hlasovaní ste boli šiesty „najkrúžkovanejší“. Čo to pre vás znamená? Ako s touto dôverou ľudí naložíte?  

Túto dôveru si veľmi vážim a aj touto cestou sa chcem ľuďom, ktorí mi ju dali, poďakovať. V parlamente, v pozícii opozičného politika, budem presadzovať všetky návrhy, ktoré pomôžu ľuďom na celom Slovensku a ktoré im uľahčia život. Budem sa tiež zasadzovať za znižovanie regionálnych rozdielov medzi Bratislavou a ostatnými časťami Slovenska.  

2. Do parlamentu zasadnete ako poslanec SMER – u a budete v opozícii. Čo bude vaša agenda, čo sa budete snažiť presadiť?  

Budeme dôsledne kontrolovať vládu, upozorňovať na jej prešľapy a urobíme všetko preto, aby nová vláda túto krajinu nezničila.

 

3. Ako vnímate tieto voľby? Ste spokojný s výsledkami?  

Strana SMER-SD chcela parlamentné voľby vyhrať a z toho pohľadu, samozrejme, spokojný nie som. Na druhej strane je 18,29 percenta hlasov pre stranu SMER-SD odzrkadlením aktuálnej situácie na Slovensku a antikampane proti našej strane a som presvedčený, že v ďalších parlamentných voľbách SMER-SD jasne zvíťazí.  

4. Čo by ste si želali, aby váš nástupca vo funkcii vicepremiéra naďalej robil resp. v akých projektoch by mal pokračovať?  

Bojím sa, že najmä 1 150 000 ľudí, ktorí žijú v najmenej rozvinutých regiónoch, pocítia pravicové nastavenie novej vlády. Ani jedna zo strán, ktoré majú tvoriť novovznikajúcu koalíciu, nemá v programe organizovanie výjazdových rokovaní vlády, pokračovanie v akčných plánoch rozvoja najmenej rozvinutých okresov.

Jedna z vládnych strán dokonca vo svojom programe písala, že chce podporovať okresy v nezamestnanosťou vyššou ako 15 percent, čo je v súčastnosti iba jeden okres – Rimavská Sobota.

Verím však, že nová vláda bude pokračovať v odbúravaní byrokracie. Aj preto som môjmu nástupcovi nechal pripravenú tretiu novelu Zákona proti byrokracii, ktorá odbremení občanov od predkladania  ďalších výpisov, ako napríklad rodný list, úmrtný list, sobášny list a mnoho ďalších.    

5. Aké bude podľa vás ďalšie smerovanie SMER – u? Súhlasite s P. Pellegrinim, že by sa mohol stať novým predsedom?  

Smer-SD si musí interne vyhodnotiť kampaň a výsledok volieb. Na základe tohto hodnotenia potom môže začať ďalšia  vnútrostranícka diskusia. Verím však, že do ďalších volieb pôjde SMER-SD ako favorit a tieto voľby aj vyhrá.

6. S ktorými poslancami v novom parlamente si dokážete predstaviť spoluprácu? (nemyslíme len členov SMER-u)  

SMER-SD je pripravený spolupracovať so všetkými poslancami, ktorí budú ochotní podporovať návrhy, ktoré pomôžu ľuďom. Určite hneď na jednej z prvých parlamentných schôdzí chceme predložiť návrh na zdvojnásobenie rodinných prídavkov z 25 na 50 eur, na ktorý sa pred voľbami nenašla politická vôľa a v prípade, že pani prezidentka nepodpíše 13. dôchodky, tak opätovne predložíme aj tento zákon.  

7. Ako budete môcť pomôcť Košiciam z poslaneckej lavice?  

Primátor Polaček zatiaľ všetko, čo mohlo pomôcť Košiciam – (EYOF, Hokejová olympijská kvalifikácia) zablokoval a prichádza len s nereálnymi požiadavkami. Vždy som sa snažil pomáhať Košičanom a budem sa o to usilovať aj z opozičnej parlamentnej stoličky, aj keď to nebude vôbec jednoduché. A verím, že Košičania si všimnú, čo som pre nich urobil ja so svojimi kolegami a čo pre nich robí a urobil nový primátor a nastupujúca vlá­da.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM