Zo zahraničia

Rusko kritizuje USA: Kroky Američanov sledujeme s veľkým znepokojením

Rusko reaguje na pondelkové oznámenie Pentagónu o tom, že uvádza do stavu „zvýšenej pohotovosti“ 8 500 vojakov pre situáciu na Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku Rusko kritizuje USA: Kroky Američanov sledujeme s veľkým znepokojením
Zdroj: TASR/AP

Rusko s veľkým znepokojením sleduje kroky USA, ktoré podľa neho zvyšujú napätie v súvislosti so situáciou na Ukrajine. V utorok to vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého citovali agentúry AFP a TASS.

Vojaci v pohotovosti

„S veľkým znepokojením tieto kroky sledujeme,“ uviedol Peskov. Reagoval tak na pondelkové oznámenie amerického Pentagónu o tom, že uvádza do stavu „zvýšenej pohotovosti“ 8 500 vojakov pre situáciu na Ukrajine a pre ich možné rozmiestnenie v prípade, ak sa NATO rozhodne aktivovať tzv. sily rýchlej reakcie.

Skutočnosť, že USA uviedli svojich vojakov do stavu „zvýšenej pohotovosti“, však podľa Peskova neovplyvní priebeh rokovaní medzi Moskvou a Washingtonom.

„Rokovania sú v tomto štádiu zavŕšené,“ uviedol Peskov s tým, že predtým, ako sa rozhodne o tom, ako a kedy budú rokovania pokračovať, musí Rusko dostať od USA a NATO písomnú odpoveď na Moskvou žiadané bezpečnostné garancie.

„Dúfame, že sa tak stane tento týždeň,“ uviedol Peskov pre novinárov.

Rokovania o situácii

Hovorca Kremľa okrem toho potvrdil, že ruský prezident Vladimir Putin bude do konca tohto týždňa telefonovať so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.

Francúzska vláda totiž oznámila, že predstavitelia Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska sa v stredu stretnú v Paríži, aby rokovali o situácii týkajúcej sa Ukrajiny.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM