Správy Zo zahraničia

Rusko začalo s plánovanými manévrami: Všetko pod priamym dohľadom Putina a Lukašenka

V Rusku sa v sobotu začali cvičenia síl strategického určenia, ktorých súčasťou je aj odpaľovanie balistických a riadených striel.

Ilustračný obrázok k článku Rusko začalo s plánovanými manévrami: Všetko pod priamym dohľadom Putina a Lukašenka
Zdroj: TASR/AP

Na cvičeniach sa virtuálne zúčastňujú aj ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský líder Alexandr Lukašenko, ktorí ich priebeh sledujú z priamo z riadiaceho centra v Kremli. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie hovorcu Kremľa.

Skúšobné odpaly

Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova dal Putin pokyn k začatiu cvičenia, ktoré odštartovalo skúšobným odpálením balistických a následne aj riadených striel.

Ruské ministerstvo obrany avizovalo konanie manévrov strategických síl v piatok, v období vyhroteného napätia vyvolaného hromadením ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach a obavami z možnej ruskej invázie na Ukrajinu.

Stanovený cieľ

Podľa ministerstva majú tieto cvičenia „preveriť pripravenosť vojenských veliteľských a riadiacich orgánov, posádok vojnových lodí a nosičov strategických rakiet, ako aj spoľahlivosť zbraní strategických jadrových a nejadrových síl“.

Ministerstvo zdôraznilo, že manévre boli vopred plánované. Zúčastňujú sa na nich ruské vzdušno-kozmické sily, strategické raketové sily, jednotky Južného vojenského okruhu, ako aj Severná a Čiernomorská flotila.

Foto: Ilustračné

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM