MAK Správy

Rúti sa na nás ďalšia pohroma! Orkán s dvoma menami

Mohutná tlaková níž prinesie veterné počasie do veľkej časti Európy. Nemeckí aj Britskí meteorológovia jej už dali meno. Každý svoje.

Ilustračný obrázok k článku Rúti sa na nás ďalšia pohroma! Orkán s dvoma menami
12
Galéria

Do Európy mieri ďalší silný vietor, informuje iMeteo.sk. Ten môže priniesť rýchlosť vetra o sile orkánu, v našej oblasti o sile víchrice.

Nad Atlantikom sa prehlbuje rozsiahla tlaková níž, ktorá prinesie do Európy mimoriadne veterné počasie. Vietor plnou silou udrie najskôr na Britské ostrovy a to už počas nasledujúcich hodín a následne sa silný vietor dostane cez severnú časť Európy až nad naše územie.

Silný vietor, ktorý prinesie mohutný tlakový gradient medzi tlakovou výšou so stredom nad Španielskom a presúvajúcou sa tlakovou nížou cez Škótsko, Severné more nad Škandináviu už dostal aj svoje pomenovanie.

Britskí meteorológovia pomenovali víchricu Ciara, ktorá zasiahne Britské ostrovy už v noci zo soboty na nedeľu a bude na Britských ostrovoch zúriť aj počas nedele. Britskí meteorológovia varovali, že Ciara môže byť najsilnejšia za uplynulých sedem rokov a môže priniesť rozsiahlejšie ško­dy.

U nás Sabine

Nemeckí meteorológovia tlakovú níž pomenovali ako Sabine a s týmto pomenovaním sa budeme od pondelka stretávať aj u nás. Pomenovanie významných tlakových níži nie je jednotné a obe meteorologické inštitúty pomenúvajú silný vietor svojim vlastným spôsobom a metodikou.

Silný vietor udrie na vnútrozemie Európy v nedeľu večer a na našom území začne silnieť vietor v pondelok. Vyčíňať bude od Pobaltia, cez Nemecko, Česko až po naše územie.

Vietor môže v pobrežných oblastiach dosahovať rýchlosť okolo 130 km/h, vo vnútrozemí Európy od 100 do 120 km/h, no na horách aj cez 150 km/h.

U nás bude vietor najsilnejší na horách a na západe Slovenska. V pondelok okolo obeda Sabine zafúka s nárazmi až cez 90 km/h.

Zdroj: iMeteo.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie