Ilustračný obrázok k článku Samosprávy kritizujú Matoviča: Nik s nami nediskutoval o príspevkoch za ubytovanie utečencov
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Samosprávy kritizujú Matoviča: Nik s nami nediskutoval o príspevkoch za ubytovanie utečencov

Samosprávy si nemôžu dovoliť vyplácať príspevky za ubytovanie utečencov z Ukrajiny a následne čakať, kedy a v akom rozsahu ich bude štát refundovať.

VOCH Zo Slovenska
VOCH Zo Slovenska

Samosprávy kritizujú Matoviča: Nik s nami nediskutoval o príspevkoch za ubytovanie utečencov

Samosprávy si nemôžu dovoliť vyplácať príspevky za ubytovanie utečencov z Ukrajiny a následne čakať, kedy a v akom rozsahu ich bude štát refundovať.

Ilustračný obrázok k článku Samosprávy kritizujú Matoviča: Nik s nami nediskutoval o príspevkoch za ubytovanie utečencov
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Vyhlásilo to Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Tvrdí, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) s nimi o tejto téme nediskutoval.

Štát by mal podľa ZMOS-u financovať ubytovanie utečencov hotelom a penziónom. To považuje ZMOS za adresné a efektívne vzhľadom na to, že hotelový sektor utrpel aj v dôsledku pandémie. Umožnilo by to podľa nich aj prehľad o pohybe cudzincov.

Situácia v samosprávach

ZMOS tvrdí, že po zverejnení informácie o preplácaní príspevku cez obce sa ľudia obracajú na samosprávy, aby im vyplatili to, čo Matovič prezentoval v médiách.

„Je na škodu, že pán minister Matovič s nami o tejto téme nediskutoval, mohli sme predchádzať situáciám, ako je táto,“ skonštatoval v stanovisku hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

Úvahy o preplácaní výdavkov samospráv nie sú podľa ZMOS-u správnym spôsobom uvažovania.

„Situácia v samosprávach nie je taká, aby si mohli dovoliť financovať túto oblasť a potom čakať na štát, kedy a čo im v akej výške refunduje. Veď aj z dôvodu nedostatku disponibilných financií sme zriadili transparentný účet, aby sme pomohli samosprávam, ktoré krvácajú na výdavkoch, lebo z vlastných rozpočtov doteraz ťahajú humanitárnu pomoc,“ uviedol Kaliňák.

Kritizuje aj ÚMS

Únia miest Slovenska (ÚMS) by uvítala, keby sa minister financií Igor Matovič najprv poradil s odborníkmi, ľuďmi z praxe i terénu a až následne prijímal rozhodnutia. Únia to pre TASR uviedla v súvislosti s návrhom vyplácania príspevkov za ubytovanie utečencov z Ukrajiny.

„Nikto nás nekontaktoval, nebola otvorená žiadna diskusia, na vedomie sme nedostali žiadnu informáciu o tom, že by prebiehala konštruktívna diskusia k predmetnej téme,“ povedala hovorkyňa únie Daniela Piršelová.

ÚMS je presvedčená, že najprv by sa mali využiť dobrovoľne ponúkané kapacity, a nie „vyrobiť“ pre niekoho biznis z aktuálneho utrpenia.

„Vôbec nerozumiem, prečo štát nevyužíva svoju miestnu štátnu správu v území. V každom okrese má štát svoj okresný úrad. Nehovoriac o tom, že toto je viac o solidarite, a tak to aj cítime,“ poznamenal prezident ÚMS Richard Rybníček.

Zo Slovenska

Pomoc hotelom a penziónom

Štát by mal pomôcť hotelom a penziónom, ktoré by mohli využiť časť svojich ubytovacích kapacít pre utečencov. „To by mal financovať štát a aj takto pomôcť tomuto sektoru. Zároveň by pomohol vytvoriť model efektívneho prehľadu o pohybe migrantov, čo umocní pocit bezpečia a zamedzí napríklad riziku obchodovania s ľuďmi,“ upozornil hovorca s tým, že ak štát nepomôže hotelom a penziónom, stanú sa nevyužívanými alebo skrachujú.

Hotely a penzióny sú podľa združenia samospráv povinné obratom informovať cudzineckú políciu, ktorá by mala detailný prehľad o vývoji situácie. „Okrem toho by mal štát financovať aj využité ubytovacie kapacity samosprávnych krajov,“ doplnil Kaliňák.

Zo sveta

Príspevky

Možnosť vyplácania príspevku za ubytovanie schválil ešte v piatok (25. 2.) parlament. O vyplácaní a výške príspevku má rozhodnúť vláda. Legislatívny návrh má byť podľa Matoviča predložený koncom týždňa.

Príspevok má byť poskytovaný na deň, a to vo výške sedem eur na dospelú osobu a 3,5 eura na dieťa. Pri 30-dňovom mesiaci to má byť 210 eur na dospelého a polovičná suma na dieťa. Príspevok by mali podľa Matoviča vyplácať žiadateľom obce s tým, že ministerstvo financií im má rozpočty „dotankovať“.

Matovič sa ohradil

O zavedení príspevku na ubytovanie diskutoval minister financií Igor Matovič (OĽANO) s Lukášom Baňackým zo ZMOS-u. Ministerstvo financií (MF) SR to uviedlo pre TASR v reakcii na kritiku od ZMOS-u a Únie miest Slovenska (ÚMS), že s nimi Matovič nediskutoval o návrhu vyplácania príspevkov za ubytovanie utečencov z Ukrajiny.

Baňacký podľa rezortu financií vyjadril presvedčenie, že zavedenie príspevku za ubytovanie utečencov z Ukrajiny bude efektívny nástroj, ako zabezpečiť dostatok ubytovacích kapacít pre ľudí v núdzi, a vítanou pomocou pre ľudí, ktorí pomáhajú. Matovič tvrdí, že bol ústretový a mal snahu pomôcť. „O to viac som prekvapený útočným stanoviskom hovorcu ZMOS-u Michala Kaliňáka,“ uviedol.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín