Webnoviny - Svet

Šatan sa musel rozhodnúť veľmi rýchlo

WEBNOVINY.SK

Miroslav Šatan Foto: SITA/AP

KOLÍN NAD RÝNOM 16. mája (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia získala do záveru majstrovstiev sveta v Nemecku cennú posilu. V nedeľu predpoludním priletel z New Yorku do Frankfurtu a odtiaľ autom do Kolína nad Rýnom útočník Miroslav Šatan. Poludňajší tréning reprezentačného tímu však ešte cenná posila zo zámoria nestihla.

Pre Šatana sa klubová sezóna v zámorí skončila v piatok, v sobotu sa skontaktoval s generálnym manažérom reprezentačného tímu Petrom Bondrom a večer už letel do Európy. „Priznám sa, že som si nebol istý, či je na slovenskej súpiske ešte nejaké miesto, a či budem môcť hneď hrať. Predpokladal som, že si deň či dva oddýchnem, a potom prídem. Veľa času na rozmýšľanie nebolo. Ak by som si dal deň voľna, potom by som priletel do Nemecka v pondelok ráno a hneď popoludní by som musel hrať. Bolo by to trocha dramatické. Ostala jediná možnosť, preto som hneď v sobotu letel do Európy,“ povedal po príchode do Kolína Miroslav Šatan.

Útočník Bruins sa predstaví už na svojom ôsmom svetovom šampionáte. Tridsaťpäťročný topoľčiansky odchovanec naposledy hral v Moskve v roku 2007. O svojich pocitoch pred štartom v Nemecku zatiaľ veľmi hovoriť nechcel: „Momentálne som unavený po dlhej ceste a mám spánkový deficit. Do pondelka sa pokúsim s tým vyrovnať. Uvidíme, ako to bude vyzerať priamo na ľade.“

Omladený slovenský tím zatiaľ na šampionáte splnil prvý cieľ a postúpil do osemfinálovej fázy. V nej mu však podľa predstáv nevyšla úvodná tretina s Dánskom. Šatan doterajšie výkony zverencov Glena Hanlona sledoval prostredníctvom článkov na internete. Po vypadnutí Bostonu si sezónu predĺži maximálne o týždeň a aj to zavážilo, že povedal tímu – áno. „Keby sa mi sezóna skončila v marci, a potom by som musel čakať na začiatok svetového šampionátu niekoľko týždňov, potom by to bolo iné. Keďže sa to takto vyvinulo, rozhodol som sa prísť. Vždy, keď bola možnosť reprezentovať, urobil som to ochotne a nebol dôvod to meniť ani tentoraz,“ uviedol Šatan, ktorý priznal, že svojho klubového spoluhráča z Bostonu Zdena Cháru na účasť na šampionáte neprehováral.

Šatan sa po prílete s trénerom Hanlonom len krátko pozdravil, na bližšie debaty o hre tímu bude priestor až neskôr. Skúsený harcovník sa ešte musí zoznámiť aj s niektorými spoluhráčmi. „O hokeji veľa čítam, takže o spoluhráčoch som už počul. Tých z extraligy a aj mladších chalanov však osobne ešte nepoznám,“ priznal kapitán majstrov sveta z roku 2002.

V pondelok proti Fínsku nastúpi prvýkrát v reprezentačnom drese pod vedením cudzinca – Američana Hanlona. Pre Šatana to nebude nijaký problém, vymenovanie Glena Hanlona do funkcie hodnotí pozitívne. „Teraz budem mať možnosť sám vidieť a porovnať. Z toho, čo som počul a čítal, však jeho angažovanie považujem za dobrý ťah. Tréner Hanlon môže mať pozitívny vplyv na budúcnosť slovenskej reprezentácie,“ uviedol Šatan.

V Bostone si mohol Šatan sezónu ešte predĺžiť. V semifinále Východnej konferencie viedol jeho tím 3:0 na zápasy nad Philadelphiou, náskok však stratil a napokon sa Flyers podaril veľký obrat. Šatan sklamanie z vypadnutia hodil za hlavu. „Počas kariéry zažije človek veľa úspechov i prehier a naučí sa s nimi žiť. Hodil som vypadnutie už za hlavu. Nedá sa už nič robiť a je zbytočné, aby som tým zaťažoval,“ tvrdil Šatan.

V priebehu play-off sa stal topoľčiansky odchovanec jedným z najvyťažova­nejších hráčov Bostonu a na ľade sa objavoval v dôležitých momentoch. Vyraďovacia fáza NHL zastihla Šatana vo veľmi dobrej forme. „Cítil som sa dobre. Tréner mi stále viac a viac veril a využíval ma. Bol som aj produktívny. Škoda, že sa nám zranili kľúčoví hráči Dennis Seidenberg a David Krejčí. V závere nám citeľne chýbali,“ zakončil Miroslav Šatan.

SITA – od vyslaného redaktora Petra Pašutha

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM