Webnoviny - Svet

SE ukončili odstávku v elektrárni v Bohuniciach

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ivan Kopčáni BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Slovenské elektrárne (SE) ukončili s jednodňovým predstihom plánovanú odstávku štvrtého bloku atómovej elektrárne Bohunice. Ako informovala spoločnosť, v rámci generálnej opravy bolo v reaktore čiastočne vymenené palivo, opravené hlavné cirkulačné čerpadlo, parogenerátor ako aj ďalšie naplánované zariadenia.

„Dňa 31. júla bol prifázovaný turbogenerátor TG41, následne v skorých ranných hodinách 2. augusta turbogenerátor TG42, na ktorom bol v rámci modernizácie a projektu zvyšovania výkonu blokov jadrovej elektrárne V2 vymenený vysoko i nízkotlakový diel a elektrický generátor s pomocnými okruhmi,“ informovali Slovenské elektrárne. Podľa plánu na rok 2010 bude ešte 10. augusta na treťom reaktorovom bloku znížený výkon na polovicu kvôli výmene turbogenerátora TG31 a jeho príslušenstva, ktoré sú potrebné na zvýšenie výkonu bloku.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 693,24 megawattov inštalovaného výkonu. V roku 2009 vyrobili spolu takmer 21 392 gigawat­thodín elektrickej energie. Z dodávok 65,6 % predstavovali jadrové zdroje, 22,3 % vodné a 12,1 percenta tepelné elektrárne.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM