SEN sa stal skutočnosťou: Slovák uvaril halušky v REKORDNEJ výške, na vrchole Kilimandžára!
"Sny si treba plniť aj keď sú šialené ako bryndzové halušky na Kilimandžáre!" motivuje mladý dobrodruh zo Slovenska.
Turistiku miluje od detstva, priviedol ho k nej jeho otec. Lukáš Baránek za posledné roky pochodil väčšinu vrchov vo Vysokých Tatrách a niektoré v Alpách, vrátane Mont Blancu.
Rodák z Liptovského Mikuláša v januári tohto roka začal plánovať výstup na Kilimandžáro a zároveň svoj na pohľad bláznivý nápad, uvariť tam bryndzové halušky.
Dokázal to
„Cieľom je zvýšiť povedomie o slovenskej kultúre, ktorá má bohaté tradície a môže rezonovať aj vo vzdialených kútoch sveta,“ poznamenal Lukáš.
Presne šiesteho septembra sa tento sen stal skutočnosťou. Dobrodruh, turista a horolezec v jednom to s podporou Fondu pre budúcnosť športu naozaj zrealizoval.
Spolu so svojím podporným tímom vystúpili na Kilimandžáro (5 895 m n.m.) a priamo na vrchole tejto hory navarili tradičné slovenské jedlo, bryndzové halušky.
Halušky veľkou výzvou
Ako prezradil, výstup sám o sebe nebol pre neho náročný. Podstúpil pre ním tréning, aby bol na všetko pripravený. V takýchto výškach sa však varí len zriedka a je na to dobrý dôvod.
„Vietor, chlad a potreba vyniesť toto jedlo. Boli to faktory, s ktorými sme museli rátať. Od chladenia bryndze cestou zo Slovenska, cez plánovanie každého predmetu, ktorý musíme vyniesť na vrchol, až po plánovanie času a rozdelenie rolí. Bola to výzva, ktorú som prekonal práve vďaka skvelému tímu, ktorý som v Afrike mal. Za ten týždeň sme sa spoznali a vnímam ich ako rodinu. Ich angažovanosť a spoločná snaha dosiahnuť úspech sú dôvody, vďaka ktorým sa tento výstup podaril,“ pochválil Lukáš svoj tím.
V takejto výške ide podľa neho všetko rýchlejšie, čas plynie rýchlo a aj bod varu sa dosiahne rýchlo. „Toto je niečo, s čím sme nepočítali, a tak sme museli neustále halušky pozorovať, aby sme vedeli, kedy budú hotové. Nebolo totiž možné použiť našu metódu kým vyplávajú na povrch plus dve minúty,“ prezradil Lukáš ďalšiu zaujímavosť z varenia na Kilimandžáre.
Svetový rekord?
Bryndza bola zo Slovenska, no ako prezradil tento mladý turista, použil slaninu z Tanzánie. „Bola relatívne podobná tej slovenskej a bolo oveľa ľahšie aj bezpečnejšie ju pripraviť a zjesť,“ poznamenal.
Halušky sa napriek všetkému vydarili a chutili nielen jemu, ale aj jeho tímovým kolegom z Tanzánie.
V súvislosti s jeho počinom sa spomína aj svetový rekord. Ako prezradil Lukáš, aj keď to oficiálne ešte nie je spečatené zápisom do slávnej knihy, s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou ide naozaj o svetový rekord- najvyššie uvarenými bryndzovými haluškami v histórii.