Barbara Dallosová Zo Slovenska

Slovenskom sa prehnali silné búrky: Na Liptove vyčíňalo ničivé bow echo

Úkaz zvaný bow echo napáchal na viacerých územiach škody. Zneprejazdnil Čertovicu a spôsobil meškanie vlakov.

Ilustračný obrázok k článku Slovenskom sa prehnali silné búrky: Na Liptove vyčíňalo ničivé bow echo
Zdroj: iMeteo/Matej Ambroz

Počas silných nočných búrok na strednom Slovensku sa pod Tatrami vyskytol úkaz bow echo. Ide o veľmi silný nárazový vietor a jeden z najnebezpeč­nejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. Informuje o tom portál iMeteo.sk.

Strom odrezal Čertovicu

V noci zo stredy na štvrtok (15. 7.) bol tento jav zaznamenaný v oblasti od Tisovca a Brezna až po Vysoké Tatry.

„Táto búrka napáchala škody najmä v podobe popadaných stromov. Jeden strom spadol aj na hlavnú cestu na horskom priechode Čertovica, ktorý zostal niekoľko desiatok minút neprejazdný. Ďalšie stromy popadali na hlavnú železničnú tepnu na Liptove, ktorá je uzavretá od polnoci,“ uvádza portál.

Meškajúce vlaky

Vyčíňanie počasia spôsobilo problémy ja na železniciach. Medzi stanicami Východná a Kráľová Lehota museli z dôvodu popadaných stromov krátko po polnoci prerušiť dopravu, ktorú zatiaľ nahradili autobusy.

Ako aktuálne uvádza Železničná spoločnosť Slovensko, prerušená doprava je napríklad v úseku Tisovec – Brezno od 8:05 hod. Dôvodom sú práve spomínané vplyvy počasia. Následok prerušenej dopravy sa podpísal aj na spoji z Košíc do Bratislavy, ktorý mešká zo stanice Poprad-Tatry viac už takmer hodinu.

Maximálne nárazy vetra dosiahli podľa portálu iMeteo.sk v oblasti Telgártu až okolo 100 km/h. Silný vietor priniesli búrky aj na poľskú stranu Tatier. Na Kasprovom vrchu namerali pri prechode búrky okolo polnoci náraz vetra s rýchlosťou až 140 km/h.

Bez elektriny

Nočné búrky zapríčinili tiež energetickú kalamitu. Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslava Gejdoša malo vyše 30 000 odberných miest prerušenú distribúciu elektriny na viac ako tri minúty.

Momentálne je bez elektriny vyše 9000 odberných miest. Najviac zasiahnuté sú okresy Rimavská Sobota, Poltár, tiež regióny Liptov a Považie.

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM