Lucia Lauková Správy

Školáci budú jesť zdravšie: Európska únia vyčlenila na ovocie i zeleninu milióny eur

Aj tento rok sa školy môžu zapojiť do európskeho projektu na podporu zdravého stravovania žiakov. Vďaka nemu majú deti prijímať viac zeleniny, ovocia i mlieka.

Ilustračný obrázok k článku Školáci budú jesť zdravšie: Európska únia vyčlenila na ovocie i zeleninu milióny eur
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že s novým školským rokom sa v školách v krajinách Európskej únie (EÚ) znovu zavádza program na podporu konzumácie ovocia, zeleniny a mlieka.

Zdravé stravovacie návyky

Súčasťou školského programu EÚ, ktorého cieľom je podporovať zdravé stravovacie návyky detí, budú distribúcia ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov, ako aj osobitné vzdelávacie programy, ktoré majú zvýšiť informovanosť žiakov o dôležitosti správnej výživy a vysvetliť im, ako sa vyrábajú potraviny.

V predošlom školskom roku 2017/18 vďaka čoraz vyššiemu počtu zúčastnených škôl malo z tejto iniciatívy v oblasti zdravého stravovania osoh už vyše 30 miliónov detí v celej EÚ.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan v tejto súvislosti poznamenal, že pre školákov je dôležité vedieť, odkiaľ potraviny pochádzajú, a oboznámiť sa s ťažkou prácou, ktorá s tým súvisí.

„Vďaka školským programom EÚ sa deti dozvedia niečo viac o poľnohospodárstve a výrobe potravín, ochutnajú kvalitné výrobky a pocítia prínos z ich výživových hodnôt,“ opísal situáciu.

Z rozpočtu EÚ

V rámci tohto programu sa každý školský rok z rozpočtu EÚ vyhradí 150 miliónov eur na ovocie a zeleninu a 100 miliónov eur na mlieko a mliečne výrobky.

Účasť na programe je dobrovoľná, avšak zapojiť sa rozhodli – či už do celého programu, alebo len jeho časti – všetky členské štáty EÚ. Národné prídely pre všetkých 28 členských štátov, ktoré sa do programu v školskom roku 2018/19 zapoja, boli schválené a prijaté EK v marci 2018. Členské štáty majú možnosť dofinancovať tento program aj z prostriedkov vlastnej pomoci.

Výber rozdávaných výrobkov rešpektuje zdravotné a environmentálne hľadiská, sezónnosť, rôznorodosť a dostupnosť. Členské štáty môžu v jeho rámci podporiť nákup miestnych alebo regionálnych produktov, ekologické výrobky a krátke dodávateľské reťazce.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM