Zo Slovenska

Skončila vám 5-dňová izolácia? Potvrdenie o prekonaní covidu tak skoro neuvidíte

Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu.

Ilustračný obrázok k článku Skončila vám 5-dňová izolácia? Potvrdenie o prekonaní covidu tak skoro neuvidíte
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Domáca izolácia osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 trvá podľa aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR päť dní od odobratia vzorky, ktorá bola PCR testom vyhodnotená ako pozitívna.

Potvrdenie o prekonaní

Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 je však možné získať najskôr na 11. deň, pripomenula hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

Ak je osoba v rámci päťdňovej izolácie posledných 24 hodín bez príznakov, izolácia sa končí. Ďalších päť dní je však nevyhnutné nosiť na verejnosti respirátor FFP2. Až potom je možné požiadať si o potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, a teda najskôr na 11. deň.

„Až na 11. deň môžu ľudia požiadať o digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia. Tak to stanovila aj európska legislatíva. Občania ho získajú do 24 hodín od vyžiadania,“ spresnila Sivá.

Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia možno stiahnuť i deťom a platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu. NCZI tiež pripravilo aj grafický manuál s názvom Ako získať digitálny COVID preukaz EÚ.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM