Slováci na úvod prehrali s Českom

Hokejisti Slovenska Foto: AP Photo/Julie JacobsonVANCOUVER 18. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo svojom stredajšom úvodnom vystúpení v základnej B-skupine olympijského turnaja vo Vancouveri s Českom 1:3. Vo vypredanej hale Canada Hockey Place videli diváci počas celých 60 minút výborný hokej s množstvom šancí na oboch stranách. V prvom šlágri olympijského turnaja otvoril skóre v 10. min Patrik Eliáš. V prvej minúte druhej tretiny dokázal vyrovnať presnou strelou do ľavého horného rohu Vokounovej bránky Marián Gáborík, v 38. min však opäť naklonil misky váh na stranu Česka Jaromír Jágr. Dve sekundy pred druhou sirénou zvýšil na 3:1 Tomáš Plekanec a ako sa neskôr ukázalo, bol to posledný presný zásah tohto duelu. Slováci, za ktorých pre zraneni nenastúpil Miroslav Šatan, sa najbližšie predstavia na ZOH 2010 už vo štvrtok 18. februára od 21.00 h (už v piatok 19. 2. o 6.00 h SEČ) proti favorizovanému Rusku.
V 48. vzájomnom stretnutí Česka a Slovenska dosiahli reprezentanti SR 31. víťazstvo. Slováci majú na svojom konte 10 triumfov, 7 duelov sa skončilo remízou.

Výsledok:
B-skupina:
Česko – Slovensko 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Góly: 10. Eliáš (Havlát, Blaťák), 38. Jágr (Červenka), 40. Plekanec (Jágr, Židlický) – 21. Gáborík (Marián Hossa, Demitra).
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reiber (Švajč.), Watson – Heyer, Losier (všetci Kan.), 16 924 divákov
Zostavy:
Česko: Vokoun – Židlický, Kuba, T. Kaberle, Polák, Kubina, Hejda, Z. Michálek, Blaťák – Havlát, Plekanec, Eliáš – Jágr, Čajánek, Červenka – Erat, Krejčí, Fleischmann – M. Michálek, Vašíček, Rolinek
Slovensko. Halák – Meszároš, Chára, Jurčina, Sekera, Višňovský, Štrbák, Baranka – Marcel Hossa, Demitra, Marián Hossa – Pálffy, Stümpel, Gáborík – Zedník, Handzuš, Bartečko – Radivojevič, Cibák, Kopecký

V 2. min pálil Hejda od modrej a Halák si pripísal prvý zákrok. O niečo neskôr šiel na trestnú lavicu Cibák a slovenský brankár sa ocitol v ohni českých striel. Pri tretej bombe Kaberleho od modrej sa načahoval za padajúcim pukom až za seba, ale zvládol to. Rýchli a sebavedomí Česi pokračovali v tlaku aj po presilovke, keď pohotovo strieľal Jágr a ešte pohotovejšie zasahoval Halák. V 6. min mohli udrieť Slováci. Chárovu kolmicu excelentne spracoval na útočnej modrej Pálffy, ale skúsený slovenský útočník svoj blafák do gólu nedotiahol. V polovici prvej tretiny sa konečne menilo skóre. Blaťákovu strelu tečoval šikovne český kapitán Eliáš a poslal svoj tím do vedenia – 1:0. Šance na vyrovnanie sa naskytli Marcelovi Hossovi aj Handzušovi. Prvý trafil v páde len bočnú sieťku a druhý zasa po peknej individuálnej akcii Vokounove betóny. V 13. min bol na trestnej za zbytočný krosček Gáborík, ale z českého tlaku nezahrmelo, ani nezapršalo. Prvá slovenská presilovka sa na konci prvej tretiny nevydarila. Zato úvod druhej časti hry priniesol tlak Filcových zverencov a vyrovnanie. V 21. min trafil Gáborík po Hossovej prihrávke presne do ľavého vinkľa Vokounovej bránky a rozjasal slovenské hlúčiky na tribúnach Canada Hockey Place. Potom prišli veľké chvíle slovenskej ofenzívy, ale aj Vokouna. Zaskvel sa najmä po Gáboríkovej strele tesne nad ľadom, ktorú skryl do lapačky.

Česi sa mohli opätovne ujať vedenia v polovici zápasu, keď po Židlického projektile zachránila Haláka ľavá spojnica žŕdiek. Výborný hokej hore-dolu pokračoval a v 32. min mal Vokoun šťastie pri strele Cháru a dorážke Gáboríka. Záver druhej tretiny Slováci hrajúci často v oslabení nezvládli. Dôležitý druhý gól nestrelil Marián Hossa, lebo trafil len žŕdku. Na druhej strane si Jágr v nájazde skúsene počkal a pomedzi Halákove betóny poslal favorita do vedenia – 2:1. Potom šiel na trestnú lavicu slovenský kapitán Chára a českí hráči z enormného tlaku stihli ešte v druhej tretine pridať tretí gól. Po prihrávke Jágra puk prešiel cez Haláka k Plekancovi a ten končekom hokejky 2 sekundy pred koncom zvýšil na 3:1.

Hneď v úvode tretej tretiny zachraňoval po skvelej akcii prvého českého útoku slovenský brankár. Na druhej strane neuspeli v šanciach Marián Hossa, Gáborík ani Demitra. V polovici záverečnej časti si vytvoril tlak Stümpelov útok, no Vokoun a česká obrana spoľahlivo všetko zahasili. V 52. min pri vylúčení Hejdu zachránil Vokoun po nebezpečnej strele Gáboríka. Slovenský tlak stúpal, no českí hráči boli nebezpeční v protiútokoch. V závere sa už Slováci do vážnejšej šance nedostali a Česi si bez problémov postrážili svoje víťazstvo.

Hlasy po stredajšom stretnutí základnej B-skupiny mužského olympijského hokejového turnaja vo Vancouveri Česko – Slovensko:
Žigmund Pálffy (útočník Slovenska): „Bolo to tesné. Jaro Halák chytal vynikajúco, ale ani tak to nestačilo. Ťažko sa hrá, keď sme boli toľko v oslabení. Rozhodovanie bolo také všelijaké. Pri mojej šanci v nájazde za stavu 0:0 sa mi puk zviezol po čepeli, brankár ma trochu vyviedol z balansu. Dôležité dnes bolo aj to, že sme nepremenili veľa čistých šancí. Keby sme tie góly dali, bolo by to niečo úplne iné.“
Marián Gáborík (útočník Slovenska): „Po rozcvičke som sa rozhodol, že idem do toho. Na začiatku to ešte nebolo ideálne, ale postupne sa to zlepšovalo. Odohrali sme dobrý zápas, len sa nesmieme toľko nechať vylučovať. To nás dnes stálo lepší výsledok. Zápasy proti Čechom sú vždy špecifické. Dokázali sme sa proti nim vyburcovať, mali sme aj viac striel. Musíme sa poučiť z chýb a najmä nenechať sa toľko vylučovať, lebo proti Rusom to môže byť ešte horšie.“