Zo Slovenska

Slováci siahnu hlbšie do vrecka! Viaceré obce a mestá budú ZVYŠOVAŤ dane a poplatky

Tisíce slovenských domácností si v budúcom roku výrazne priplatia. Čo prinútilo mestá a obce zvýšiť miestne dane a poplatky?

Ilustračný obrázok k článku Slováci siahnu hlbšie do vrecka! Viaceré obce a mestá budú ZVYŠOVAŤ dane a poplatky
Zdroj: Dnes24.sk , Unsplash.com

Viaceré mestá a obce na Slovensku budú od budúceho roka zvyšovať miestne dane a poplatky. Pre TASR to potvrdil predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Partizánskeho Jozef Božik s tým, že pôjde o značnú časť.

Nemajú inú možnosť

„Je pravdou, že viaceré mestá a obce zvyšovali dane už minulý rok, takže tie nebudú zvyšovať. Ale tie, ktoré nezvyšovali v minulom roku, tak budú musieť,“ uviedol Božik. Podotkol, že samosprávy, ktoré v uplynulom období nezvyšovali dane a poplatky, nemali napríklad tesne po voľbách podporu v zastupiteľstve. „Zároveň očakávali, že im štát výraznejšie pomôže,“ dodal.

Chýbajú im peniaze

Mestá a obce sú podľa slov predsedu ZMOS nútené zvyšovať dane a poplatky, keďže im stále chýbajú financie, ktoré im vláda „zobrala“. „Plus čelia obrovským nárastom výdavkov. My sme museli v tomto roku dva razy zvyšovať platy všetkým zamestnancom, či mali vzdelanie pedagogické alebo nepedagogické,“ ozrejmil Božik.

Priblížil, že z rozhodnutia štátu museli zvyšovať mzdy všetkým zamestnancom, ktorí sú v pôsobnosti obcí a miest. Na zvyšovaní daní sa podľa jeho slov tiež podieľa obrovská inflácia.

„Toto všetko je veľmi negatívny mix opatrení, ktoré spôsobili, že samospráva sa dostala do najťažších problémov od vzniku Slovenska,“ upozornil. Od štátu podľa neho samosprávy očakávajú, že kompenzácie výpadkov financií, pre rozhodnutia bývalej vlády, budú väčšie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM