Webnoviny - Svet

Slováci v Kandaháre strážia brány, pracujú aj mimo základne

WEBNOVINY.SK

Zľava: Minister obrany Ľubomír Galko, prezident SR Ivan Gašparovič a brigádny generál Jeffery Kendall (vpravo) počas návštevy slovenskej vojenskej jednotky v Kandaháre. Afganistan, Kandahár, 15. december 2010.Foto: SITA/DVIDS/Edward GaribayBRATIS­LAVA/KANDAHÁR 16. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko rozšírilo svoj mandát na základni v afganskom Kandaháre, Slováci nielen strážia vstupné brány, ale aj pracujú mimo základne. Vďaka rozšíreniu mandátu sa slovenskí ženisti dostanú do vzdialenosti asi tristo metrov za vonkajšie oplotenie tábora, poznamenal veliteľ slovenského kontingentu Peter Švrlo.

Navyše majú Slováci na starosti aj najvyťaženejšiu vstupnú bránu do tábora – ECP-5, cez ktorú ide 60 percent prevádzky. Už skontrolovali asi 150-tisíc osôb a takmer 20-tisíc kamiónov. Prehliadky sú náročné, treba okrem nebezpečných položiek zachytiť aj choroby či drogy. Nedá sa povedať, že niečo je náročnejšie viac a niečo menej, či už je to vykonávanie ženijných prác, činnosť na jednotlivých vstupných bodoch, práca štábnych dôstojníkov alebo práca vojakov pôsobiacich v provincii Uruzgan, konštatoval Švrlo. „Každé má svoje aspekty a ja sa neodvážim povedať, že je niečo viac alebo menej náročné,“ vyhlásil veliteľ.

„Strážiaci pracujú na bránach a zabezpečujú vstup osôb do základne,“ dodal Ferenc. Strážna jednotka má na základni 165 ľudí vrátane veliteľstva. Všetci pracujú v dvanásťhodinových zmenách. Po týchto zmenách potom zostávajú v pohotovosti a časť jednotky môže ísť hliadkovať alebo fungovať v rámci jednotky rýchleho zásahu. Treťou fázou je odpočinok. „Jedna tretina jednotky vždy vykonáva jednu z týchto troch častí a v podstate je to taký nepretržitý kolobeh,“ vysvetlil Švrlo. Zo 165 ľudí je tak každý deň v službe 117.

Slovenskí ženisti zabezpečujú odmínovanie do 30 centimetrov od povrchu. Na hĺbkové humanitárne odmínovanie do hĺbky 1,2 metra je na základni najatý kontraktor. Ako tvrdí veliteľ poddôstojníkov Miroslav Ferenc, slovenskí ženisti už pracovali aj na vonkajšom perimetri, pretože pracujú na oprave vonkajšieho oplotenia. Môžu ísť do vzdialenosti 200 – 300 metrov „za plot“. Spojenci to uvítali a ako tvrdí Švrlo, aj v tomto obmedzenom území budú mať toľko práce, že sa nezastavia do konca rotácie.Uprostred zľava: Prezident SR Ivan Gašparovič a minister obrany Ľubomír Galko počas návštevy slovenskej vojenskej jednotky v Kandaháre. Afganistan, Kandahár, 15. december 2010.Foto: SITA/DVIDS/Edward Garibay

Minister obrany Ľubomír Galko sa poďakoval „celému politickému spektru“, že sa im podarilo schváliť zvýšenie mandátu pre slovenských vojakov. „Som presvedčený o tom, že rozšírenie mandátu, keď naši vojaci môžu pôsobiť čiastočne v určitých obmedzených podmienkach už aj mimo základne, je veľmi dôležité, uľahčí im to plnenie operačných úloh, ktoré majú a uľahčí to aj plnenie úloh, ktoré na nás aliancia kladie,“ vyhlásil Galko.

Aj počet vojakov, ktorý Slovensko už zvýšilo a bude ešte zvyšovať v priebehu budúceho roka o elitný piaty pluk špeciálneho určenia, je podľa Galka optimálny, aby Slovensko bolo schopné plniť úlohy, ku ktorým sa zaviazalo. Dnes je v Afganistane 314 príslušníkov slovenských ozbrojených síl, na jeseň by sa mal tento počet zvýšiť na 348, pribudnú napríklad špecialisti na výbušniny aj dvadsaťčlenná jednotka špeciálnych síl, ktorá bude cvičiť Afganskú národnú armádu a ochraňovať koaličné sily.

Na kandahárskej leteckej základni má Slovensko 165 vojakov strážnej jednotky, 57 vojakov v multifunkčnej ženijnej rote, 16 vojakov národného podporného prvku, ktorí majú na starosti nielen vojakov v Kandaháre, ale aj v Uruzgane a Kábule, štyroch vojakov nového takzvaného EOD tímu. Tento počet je však len zlomkom celkového počtu vojakov na leteckej základni Kandahár. Celkovo ich je tam tridsaťtisíc.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM