Správy Zo Slovenska

Slováci vo veľkom nakupujú lieky, lekárnici odkazujú: Nedopúšťajte sa tejto CHYBY

Miesto prehnaného zásobovania sa liekmi odporúčajú lekárnici zamyslieť sa a spraviť si revíziu lekárničky.

Ilustračný obrázok k článku Slováci vo veľkom nakupujú lieky, lekárnici odkazujú: Nedopúšťajte sa tejto CHYBY
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Lekárnici apelujú na ľudí, aby si nerobili zbytočné zásoby liekov. K nákupu treba podľa nich pristupovať zodpovedne. Vyplýva to z vyjadrenia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) a Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL). Nadbytočné zásobovanie môže byť podľa nich jednou z príčin nedostupnosti niektorých liekov.

Revízia lekárničky

„Rozumiem rodičovi alebo spotrebiteľovi, že ak vidí, že pravidelne chýbajú nejaké lieky, tak si chce vytvoriť zásobu. (…) Na druhej strane, liek má obmedzenú dobu použiteľnosti a po uplynutí doby použiteľnosti ho nie je odporúčané ďalej používať. Je to vlastne zbytočné predzásobenie sa,“ skonštatovala viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková.

V tejto súvislosti odporučila ľuďom, aby si spravili revíziu lekárničky. „Pokiaľ máme zásobu, že aj keby všetci naraz v domácnosti ochoreli, tak týždeň vydržia, v takom prípade vôbec netreba ísť zaobstarávať ďalšie balenia,“ doplnila.

Lieky po záruke

Na potrebu zodpovedného nakupovania liekov poukázala aj APSL. Prehnané zásoby nie je podľa nej nutné vytvárať. Upozornila pritom, že na Slovensku každoročne skončí asi 200 ton liekov v spaľovniach pre uplynutie času spotreby.

V lekárňach aktuálne chýbajú najmä antibiotiká, lieky proti bolesti či zápalu a lieky určené pre najmenšie deti. Ministerstvo zdravotníctva a Štátny ústav pre kontrolu liečiv uviedli, že príčinou nedostupnosti liekov sú napríklad reexport, výrobné a logistické dôvody.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479