Správy Zo zahraničia

Slovensko bude bohatšie o 400 miliónov eur: Ide o prvú platbu z plánu obnovy

Európska komisia (EK) predbežne schválila žiadosť Slovenska o prvú platbu v hodnote takmer 400 miliónov eur z Fondu obnovy a odolnosti.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko bude bohatšie o 400 miliónov eur: Ide o prvú platbu z plánu obnovy
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

„S radosťou oznamuje dobrú správu pre Slovensko,“ uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Ďalšie platby

„Len čo dajú zelenú aj členské štáty, Slovensko dostane 398,7 milióna eur v grantoch z balíka obnovy NextGenerationEU. Slovensko urobilo skutočne rýchly pokrok pri implementácii svojho plánu obnovy.“

Komisia teraz zašle svoje predbežné pozitívne hodnotenie slovenskej žiadosti Hospodárskemu a finančnému výboru (EFC), ktorý má na svoje vyjadrenie maximálne štyri týždne, ak ho má EK ešte zvážiť. EK prijme po vyjadrení EFC konečné rozhodnutie o uvoľnení finančných prostriedkov.

EK bude hodnotiť ďalšie žiadosti o platby zo strany Slovenska na základe plnenia míľnikov a cieľov vypracovaných vo Vykonávacom rozhodnutí Rady (Council Implementing Decision), ktoré odrážajú pokrok implementácie investícií a reforiem.

Podmienkou žiadosti o prvú platbu, ktorá bola podaná 29. apríla, bolo splnenie 14 míľnikov. Ich súčasťou boli napríklad reformy súdneho systému, vysokých škôl, energetiky či digitalizácia verejného sektora rovnako ako systém na monitorovanie implementácie plánu obnovy.

Ide o doplatok

„Európska komisia pozitívne ohodnotila žiadosť SR o prvú platbu. Hodnota prvej platby je 458,3 milióna eur. Na účet SR, pravdepodobne v auguste, dorazí 398,7 milióna eur,“ oznámil to v pondelok na brífingu vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Vladimír Šucha, za účasti generálnej riaditeľky sekcie plánu obnovy na Úrade vlády SR Lívie Vašákovej.

Vysvetlil, že suma splátky je nižšia, pretože SR už v októbri 2021 dostala 13 % z celkovej alokácie 6,3 miliardy eur vo forme zálohovej platby. „Teraz po úspešnom vyhodnotení prvej žiadosti dostáva (Slovensko) zvyšok,“ dodal Šucha.

„Momentálne pracujeme už aj na druhej žiadosti o platbu, ktorú chceme podať na jeseň tohto roku. Je v nej 16 míľnikov a cieľov, z ktorých už deväť máme splnených. Pracujeme na tom, aby sme v tomto roku spustili čo najviac z plánovaných výziev a aby sme mali reálnu šancu dokončiť všetky investície do polovice roku 2026,“ doplnila Vašáková.

Zmodernizujeme ekonomiku?

Slovensko však ešte čaká veľa práce, uviedol pre TASR podpredseda EK Maroš Šefčovič. Podľa jeho slov v najbližších rokoch čaká Slovensko strategická úloha zásadne zmodernizovať svoju ekonomiku a postaviť ju na nové základy.

„Platba, ktorú dnes EK navrhuje uvoľniť, je výborný krok vpred. Vysoké nasadenie a správne využitie prostriedkov musí byť celospoločenská priorita, pretože konečný termín na čerpanie peňazí na plán obnovy je za rohom, v roku 2026,“ upozornil eurokomisár.

Pripomenul, že možnosť čerpania týchto zdrojov je o to pálčivejšia, že Európa sa stále spamätáva z pandémie koronavírusu a zároveň čelí dopadom ruskej invázie na Ukrajinu. „Aj prechod na zelenú ekonomiku má dnes bezpečnostný rozmer a musíme ho urýchliť,“ zdôraznil Šefčovič.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM