Správy Zo Slovenska

Heger má ZÁUJEM o lekárov a sestričky z Ukrajiny: VYRIEŠI to problém nášho zdravotníctva?

Vďaka legislatívnym zmenám majú zdravotníci z Ukrajiny nájsť na Slovensku uplatnenie rýchlejšie. Premiér chce, aby na Slovensku zostali natrvalo.

Ilustračný obrázok k článku Heger má ZÁUJEM o lekárov a sestričky z Ukrajiny: VYRIEŠI to problém nášho zdravotníctva?
7
Galéria

Slovensko má záujem o lekárov a zdravotné sestry z Ukrajiny. Potvrdil to v nedeľu na sociálnej sieti premiér Eduard Heger (OĽANO).

Pripomenul, že Slovensko má nedostatok lekárov a sestier. „Výchova lekára však trvá roky a tento problém tak nie je riešiteľný z večera do rána. Aj preto som rád, že nové legislatívne zmeny umožnili zdravotníkom z Ukrajiny, aby tu rýchlejšie našli uplatnenie. Je v našom záujme, aby na Slovensku pôsobili natrvalo,“ uviedol Heger.

Prečítajte si tiež

Adaptovali sa

Počas piatkového (27. 5.) pracovného výjazdu navštívil Nemocnicu s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove, kde pôsobí 15 lekárov z Ukrajiny. Väčšina z nich tam slúži už niekoľko rokov a podľa premiéra sa veľmi dobre u nás aj vďaka príbuznosti jazyka a kultúry adaptovali.

Úrad vlády SR informoval, že po ruskej agresii na Ukrajinu našlo útočisko na Slovensku množstvo tamojších lekárov a zdravotníkov. Lekársku či zdravotnícku prax na Slovensku však môžu vykonávať len po splnení viacerých podmienok.

Jednoduchší prístup

„Veľmi nám záleží, aby lekári a zdravotníci z Ukrajiny mohli čo najskôr liečiť pacientov, čím pomôžu znížiť nedostatok zdravotníckeho personálu v našich nemocniciach. Zároveň chceme, aby na Slovensku pôsobili natrvalo,“ povedal Heger.

Z tohto dôvodu boli ešte pred začiatkom vojnového konfliktu prijaté viaceré opatrenia na zjednodušenie prístupu zdravotníckeho personálu zo zahraničia na slovenský pracovný trh.

Opatrením, ktoré pomôže urýchliť adaptáciu zdravotníckeho personálu z Ukrajiny v slovenských zariadeniach, je aj kurz odbornej jazykovej prípravy v trvaní desiatich týždňov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuálne témy

SLOVENSKO MÁ ZÁUJEM O LEKÁROV A SESTRY Z UKRAJINY Počas svojho posledného regionálneho výjazdu na východnom Slovensku...

Posted by Eduard Heger - predseda vlády SR on Saturday, May 28, 2022
Heger navštívil ukrajinských lekárov a sestričky v Bardejove
7
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM