Milan Hanzel Zo Slovenska

Slovensko obletela smutná správa: Známa speváčka prehrala boj so zákernou chorobou

V utorok po dlhej a ťažkej chorobe zomrela v Bratislave vo veku 71 rokov speváčka Eva Biháryová-Rózsová.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko obletela smutná správa: Známa speváčka prehrala boj so zákernou chorobou
Zdroj: pixabay

TASR to potvrdil jej manžel, hudobník Juraj Rózsa.

Syn išiel v jej stopách

Speváčka sa narodila 11. februára 1949 v Hrnčia­rovciach nad Parnou. S manželom mala dve deti, hudobníkov Oskara a Michaelu. Od roku 1968 do roku 1994 pôsobila ako sólistka Vojenského umeleckého súboru v Bratislave.

„Ako speváčka populárnych piesní vynikla najmä do polovice sedemdesiatych rokov, keď účinkovala aj ako speváčka hlavného prúdu slovenskej populárnej hudby, napríklad v televíznej relácii Malá televízna hitparáda,“ informoval redaktor Slovenského rozhlasu Martin Jurčo.

Niečo z jej tvorby

Niekoľkokrát sa predstavila aj na Bratislavskej lýre. Jej prvé významné vystúpenie sa uskutočnilo v roku 1967 v televíznej súťaži Zlatá kamera s piesňou Summertime. Získala II. miesto za Evou Mázikovou. V roku 1969 už nahrávala v Slovenskom rozhlase. Od roku 1970 až do roku 1994 pôsobila ako sólistka vo Vojenskom umeleckom súbore v Bratislave. Popri práci vo vojenskom súbore účinkovala aj ako speváčka hlavného prúdu slovenskej populárnej hudby.

Bola aj na Lýre

Vystupovala na speváckej súťaži Bratislavská lýra, na speváckych festivaloch doma aj v zahraničí a v hudobných televíznych reláciách. V roku 1969 sa prvýkrát predstavila na Bratislavskej lýre s piesňou Ktosi prosí, v roku 1970 s piesňou Tvoje ústa, najväčší úspech zožala v roku 1971 s piesňou hudobného skladateľa Vieroslava Matušíka Stará mama.

Čo naspievala?

V 70. rokoch účinkovala najmä v koncertných programoch Vojenského umeleckého súboru, mimoriadny úspech zaznamenala na aj na dobových československých festivaloch s vojenskou tematikou, najmä Zlatý palcát či na podobnom festivale v poľskom Kolobrzegu. Repertoár pre vysielanie rozhlasu tvorili najmä skladby tzv. juhoslovanského soundu, ale i skladby Igora Bázlika a Ivana Horvátha.

Manželkou Rózsu

Vo Vojenskom umeleckom súbore sa zoznámila s hudobníkom, pozaunistom a skladateľom Jurajom Rózsom, ktorý najmä od konca 70. rokov pre Evu Biháryovú-Rózsovú písal skladby Brečtan, Taká chvíľa, Uspávanka a mnohé ďalšie. Podľa kritík bola Eva Biháryová-Rózsová impozantne disponovanou speváčkou so špecificky zafarbeným hlasom. Neskôr vystupovala aj v známej hudobnej relácii Repete.

Spomienka v Rádiu Regina

V roku 2019, pri príležitosti 70. narodenín speváčky, vznikol v Rádiu Regina rozhlasový cyklus zo starších rozhovorov a desiatok piesní z rozhlasového archívu. Evu Biháryovú-Rózsovú si pripomenie aj RTVS v Rádiu Regina v piatok 28. februára o 23.00 h, v repríze v nedeľu (1.3.) o 21.00 h.

Zdroj: YouTube.com
Syn Evy Biháryovej
Syn Evy Biháryovej - Synom zosnulej speváčky je známy hudobník Oskar Rózsa. / Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie