Webnoviny - Svet

Slovensko pošle do Afganistanu ďalších vojakov

WEBNOVINY.SK

Minister obrany Ľ. Galko Foto: Ilustračné foto SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Posilnenie slovenskej vojenskej prítomnosti v kľúčovej misii ISAF v Afganistane navrhuje rezort obrany, ktorý chce súčasný mandát umožňujúci nasadenie 314 vojakov rozšíriť na 348 príslušníkov ozbrojených síl.

V súčasnosti tam slúži 299 slovenských vojakov. Pribudnúť majú aj odborníci na výbušniny či príslušníci špeciálnych síl.

V návrhu, ktorý na budúci týždeň prerokuje vláda, sa počíta s vyslaním tímu na likvidáciu nevybuchnutej munície, ktorý má mať do štyroch členov. Okrem spomínanej činnosti by mali na starosti aj likvidáciu improvizovaných výbušných zariadení. Úlohy tímu zahŕňajú detekciu, identifikáciu, vyhodnocovanie situácie, možných hrozieb na mieste, neutralizáciu, zaistenie, vyslobodenie a finálnu likvidáciu nevybuchnutých výbušných prostriedkov výbušnou alebo nevýbušnou cestou. Toto môže zahŕňať aj výbušné prostriedky, ktoré sa stali nebezpečnými nespoľahlivou funkciou, haváriou alebo iným poškodením. Títo vojaci majú pôsobiť na juhu, ročné náklady tímu predstavujú takmer 490-tisíc eur.

V Afganistane by mala pôsobiť aj maximálne 20-členná jednotka špeciálnych síl. Bude pomáhať s výcvikom a budovaním Afganských národných bezpečnostných síl, má však aj ďalšiu úlohu – pomocou novej výstroje a výzbroje ju chcú využívať na obranu a ochranu koaličných síl. Jej ročné náklady dosahujú výšku 3,2 milióna eur. Ďalších maximálne šesť vojakov má pôsobiť na veliteľstvách misie ISAF, čim by Slovensko mohlo mať celkovo na týchto postoch do 12 príslušníkov ozbrojených síl. Ročné náklady na takéto rozšírenie by dosiahli sumu takmer 850-tisíc eur ročne.

Rezort obrany chce ďalších do štyroch vojakov do Národného podporného prvku operácie, v ktorom je v súčasnosti 12 vojakov, dovedna by ich mohlo byť 16. Ročné náklady na nových vojakov by predstavovali asi 600-tisíc eur.

V materiáli sa navrhuje aj zmena mandátu. Podľa nej prejdú príslušníci operačných a výcvikových tímov spod spolupráce s Holandskom pod veliteľa celej operácie ISAF. Rovnakú zmenu by mali pocítiť príslušníci provinčného rekonštrukčného tímu Uruzgan, kde boli doteraz pod holandským velením a podobného tímu Baghlan, kde sú pod maďarským velením. Strážne jednotky prechádzajú spod kanadského, resp. holandského velenia pod veliteľa operácie. Multifunkčná ženijná jednotka podľa materiálu už nemá pôsobiť len na letisku Kandahár, ale v celom operačnom priestore misie ISAF. S vyslaním vojakov musí vysloviť súhlas aj parlament.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM