Webnoviny - Svet

Slovensko si pripomenulo Svetový deň darcov krvi

WEBNOVINY.SK

Dobrovoľníci počas darovania krvi v priestoroch prezidentskej kancelárie pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi. Bratislava, 14. jún 2011.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Dokopy 67 ľudí darovalo dnes v rámci Svetového dňa darcov krvi životodarnú tekutinu v Prezidentskom paláci v Bratislave.

Na mobilný odber prišli medzi 8:00 a 12:30 zamestnanci Kancelárie prezidenta SR, študenti, prvodarcovia i niekoľkoroční darcovia. Osobne ich podporila i prvá dáma Silvia Gašparovičová, ktorá je čestnou prezidentkou Slovenského Červeného kríža.

„Som rada, že Slovenský Červený kríž a Národná transfúzna služba na Slovensku vyvíjajú aj takéto aktivity a oslovujú darcov, aby prišli darovať vzácnu tekutinu,“ uviedla Gašparovičová. Už 37-krát dnes daroval krv aj náčelník Vojenskej kancelárie prezidenta SR generálmajor Marián Áč. Medzi prvodarcami bol aj študent Matej Krajčovič z Bratislavy, ktorý práve dnes dovŕšil 18 rokov. Od vedúceho Kancelárie prezidenta Milana Čiča dostal k narodeninám knihu a sadu prezidentových pier. Informovala o tom Martina Balleková z Kancelárie prezidenta SR.

Tohtoročné motto Svetového dňa darcov krvi Viac krvi, viac života chce upriamiť pozornosť na posilnenie naliehavej potreby stále väčšieho počtu darcov krvi na celom svete. Pri tejto príležitosti dnes darovala krv aj päťdesiatka zamestnancov ministerstva obrany a profesionálnych vojakov, ktorí prispeli viac ako 20 litrami tejto životodarnej tekutiny. Zdravotníci z mobilnej transfúznej jednotky však odoberajú krv v rezorte obrany pravidelne každé štyri mesiace, čo je interval, v ktorom môžu darovať krv ženy. Približne 70 percent dnešných darcov na ministerstve obrany sú pravidelnými darcami.

V piatok sa do Svetového dňa darcov krvi zapojilo aj 20 zamestnancov ministerstva životného prostredia. Za necelé tri hodiny odobrali deväť litrov krvi, každý dobrovoľník daroval približne 450 mililitrov krvi.

Armáda darovala vyše 20 litrov krvi

Asi 50 zamestnancov ministerstva obrany a profesionálnych vojakov darovalo pri príležitosti dnešného Svetového dňa darcov krvi viac ako 20 litrov tejto životodarnej tekutiny. „Darovanie krvi je akt ľudskosti. Tento tekutý orgán sa nedá ničím nahradiť a v princípe ho vlastne darujeme sami sebe. Nikdy predsa nevieme, čo sa nám alebo našim blízkym môže stať cestou z práce, či zo školy,“ upozornil primár oddelenia hematológie a transfúziológie Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Juraj MituraPríslušníci Čestnej stráže prezidenta SR počas darovania krvi v priestoroch prezidentskej kancelárie pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi. Bratislava, 14. jún 2011.Foto: SITA/Jozef Jakubčo.

Zdravotníci z mobilnej transfúznej jednotky odoberajú krv v rezorte obrany pravidelne každé štyri mesiace, čo je interval, v ktorom môžu darovať krv ženy.

„Asi 70 percent z tých, čo prišli, sú zo starej partie, ktorá sa už zďaleka zdraví. Vždy však pribudnú aj noví. Dnes ich bolo deväť,“ uviedol primár Mitura k dnešnému odberu.

Darovanie krvi je podľa neho prospešné aj pre darcu. „Darca je vyšetrený asi tak, ako keby týždeň chodil po rôznych ambulanciách,“ zdôraznil s tým, že darovanie je najjednoduchší spôsob, ako si pravidelne skontrolovať zdravotný stav.

Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf, Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku slúži aj ako zásobáreň zmrazenej krvi v prípade krízových situácií, ako sú hromadné priemyselné havárie, či prírodné katastrofy. Zároveň je kedykoľvek schopná zabezpečiť krv pre slovenských vojakov v zahraničných operáciách.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM