Webnoviny - Svet

Slovensko vyšle ďalších vojakov do Afganistanu

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – O zvýšení počtu príslušníkov slovenských ozbrojených síl v Afganistane rozhodli dnes v hlasovaní poslanci Národnej rady SR. Posilnenie slovenskej vojenskej prítomnosti v kľúčovej misii ISAF v Afganistane navrhol rezort obrany.

Súčasný mandát umožňujúci nasadenie 314 vojakov sa rozšíri na 348 príslušníkov ozbrojených síl. V súčasnosti tam slúži 299 slovenských vojakov. Pribudnúť majú aj odborníci na výbušniny či príslušníci špeciálnych síl. Početnejší bude aj tím na likvidáciu nevybuchnutej munície, ktorý má mať do štyroch členov. Úlohy tímu zahŕňajú detekciu, identifikáciu, vyhodnocovanie situácie, možných hrozieb na mieste, neutralizáciu, zaistenie, vyslobodenie a finálnu likvidáciu nevybuchnutých výbušných prostriedkov výbušnou alebo nevýbušnou cestou.

Šesť bude vo veliteľstve Toto môže zahŕňať aj výbušné prostriedky, ktoré sa stali nebezpečnými nespoľahlivou funkciou, haváriou alebo iným poškodením. Títo vojaci majú pôsobiť na juhu, ročné náklady predstavujú takmer 490-tisíc eur. V Afganistane by mala pôsobiť aj maximálne 20-členná jednotka špeciálnych síl. Bude pomáhať s výcvikom a budovaním Afganských národných bezpečnostných síl, má však aj ďalšiu úlohu – chcú ju využívať na ochranu koaličných síl. Jej ročné náklady dosahujú 3,2 milióna eur. Ďalších maximálne šesť vojakov má pôsobiť na veliteľstvách misie ISAF, čím by Slovensko mohlo mať na týchto postoch do 12 príslušníkov ozbrojených síl. Ročné náklady na takéto rozšírenie by dosiahli takmer 850-tisíc eur ročne. Rezort obrany chce ďalších najviac štyroch vojakov do Národného podporného prvku operácie, v ktorom je v súčasnosti 12 vojakov. Ročné náklady na nových vojakov by predstavovali asi 600-tisíc eur.

Po zmene mandátu, ktorú plénum tiež schválilo, prejdú príslušníci operačných a výcvikových tímov spod spolupráce s Holandskom pod veliteľa celej operácie ISAF. Rovnakú zmenu by mali pocítiť príslušníci provinčného rekonštrukčného tímu Uruzgan, kde boli doteraz pod holandským velením a podobného tímu Baghlan, kde sú pod maďarským velením. Strážne jednotky prechádzajú spod kanadského, resp. holandského velenia pod veliteľa operácie. Multifunkčná ženijná jednotka podľa materiálu už nemá pôsobiť len na letisku Kandahár, ale v celom operačnom priestore misie ISAF.

Viac vojakov aj do Bosny a Hercegoviny Zákonodarcovia dnes súhlasili aj s vyslaním 43 vojakov na budúci rok na juh Bosny a Hercegoviny. Tí budú monitorovať priestor a zabezpečovať styk s predstaviteľmi miestnej samosprávy vo vymedzenom regióne pôsobenia misie. Vyplýva to z Návrhu na ukončenie pôsobenia strážnej čaty Ozbrojených síl Slovenskej republiky vo vojenskej operácii EUFOR – ALTHEA v Bosne a Hercegovine a návrhu na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR do tejto vojenskej operácie z dielne rezortu obrany.

Budúci rok budú mať slovenskí vojaci na starosti aj tzv. styčnú činnosť a spoluprácu s vládnymi, mimovládnymi organizáciami a štruktúrami medzinárodných organizácií v priestore vojenskej operácie s cieľom zabezpečenia adekvátnej reakcie EÚ na prípadné zmeny bezpečnostnej situácie.

V súčasnosti pôsobí vo vojenskej operácii Európskej únie EUFOR – ALTHEA v Bosne a Hercegovine 40 príslušníkov ozbrojených síl, spomedzi ktorých má 35 členov strážnej jednotky v Sarajeve na starosti vnútornú ochranu kempu veliteľstva zjednotenej policajnej jednotky Butmir 2. Tento priestor plánuje mierová misia do konca roka odovzdať, preto chce ministerstvo obrany mandát strážnej jednotky do 17. decembra ukončiť.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM