Zo Slovenska

Slovensku hrozí mohutná víchrica až ORKÁN! Kde platí NAJVYŠŠÍ stupeň výstrahy?

Mohutná víchrica až orkán môže vo štvrtok potrápiť viaceré časti Slovenska. Kde hrozí najväčšie riziko?

Ilustračný obrázok k článku Slovensku hrozí mohutná víchrica až ORKÁN! Kde platí NAJVYŠŠÍ stupeň výstrahy?
Zdroj: TASR/František Iván , Pixabay.com / CC0 1.0

Na horách prevažne severného Slovenska sa môže vo štvrtok (25. 1.) vyskytnúť mohutná víchrica až orkán.

Pre horské oblasti v okresoch Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad je predbežne avizovaný najvyšší stupeň výstrahy pred vetrom na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

V nárazoch až 180 km/h!

Vietor môže v polohách nad približne 1 800 metrov nad morom dosiahnuť miestami v nárazoch rýchlosť 180 kilometrov za hodinu.

Priemerná rýchlosť vetra môže byť do 120 kilometrov za hodinu.

Výstraha by mala platiť predbežne od štvrtkovej polnoci do 11.00 h.

„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upozorňuje SHMÚ.

Mohutná víchrica

Výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách je v okresoch Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Martin a Žilina v platnosti aj počas stredy.

Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 160 kilometrov za hodinu. Priemerná rýchlosť môže byť do 105 kilometrov za hodinu, čo je silná až mohutná víchrica.

Hrozí sneh aj povodne

V okresoch Tvrdošín a Poprad platí zároveň najnižší stupeň výstrahy pred vetrom. Na väčšine územia Slovenska je naďalej v platnosti prvý stupeň výstrahy pred tvorbou poľadovice. Časť Slovenska môžu potrápiť aj snehové jazyky a záveje. Okresy Sobrance a Snina aj sneženie.

Druhý stupeň hydrologickej výstrahy pre nebezpečenstvo povodne platí v okrese Michalovce. „Na vodnom toku Latorica budú naďalej pretrvávať vysoké vodné stavy zodpovedajúce stupňom povodňovej aktivity,“ avizuje SHMÚ. Najnižší stupeň výstrahy platí v okrese Trebišov bez povodia rieky Roňava.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: SHMÚ
Zdroj: iMeteo.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM