Webnoviny - Svet

SMK: Program. vyhlásenie vlády je príliš všeobecné

WEBNOVINY.SK

Podpredseda pre školstvo a kultúru László Szigeti tvrdí, že v oblasti školstva vyhlásenie neobsahuje nové reformné predsavzatie ani veľké reformné zmeny, skôr pokračuje v reformách. Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Strana maďarskej koalície (SMK) považuje Programové vyhlásenie vlády za málo konkrétne a veľmi všeobecné. Predseda Republikovej rady SMK Gyula Bárdos ho označil za „nemastný-neslaný program krehkej vlády“. Tvrdí, že môže byť dobré, no pri takejto krehkej väčšine je otázne, čo sa môže prijať. Podpredseda pre ekonomiku a regionálny rozvoj Iván Farkas dokonca našiel v programovom vyhlásení viacero paradoxov. Podpredsedníčka pre sociálne veci, rodinu a zdravotníctvo Tünde Neszméri vyhlásila, že dokument „sa podobá na volebný program“, no vytkla mu, že žiadne konkrétne problémy sa v ňom neriešia. Všetci podpredsedovia za jednotlivé oblasti sa zhodli, že program je príliš nekonkrétny.

V oblasti ľudských práv je strana v rozpakoch, pretože vláda sľubuje odstrániť všetky represívne opatrenia minulej vlády, no na druhej strane sa nechystajú zrušiť zákon o štátnych symboloch, tvrdí Bárdos. Nie je jasné ani to, aké budú kompetencie podpredsedu vlády pre ľudské a menšinové práva. Dúfajú, že bude prijatý aspoň zákon o podpore a financovaní menšinových kultúr.

Farkas tvrdí, že vyhlásenie prináša rad pozitívnych zmien a návrhov, no je veľmi všeobecné a takto sa neušetrí ani cent na výdavkoch štátneho rozpočtu. Expert na financie tvrdí, že budú potrebné buď tvrdšie opatrenia nad rámec programu, alebo bude musieť vláda pritvrdiť opatrenia v programe. „Postupnými krokmi bez šokovej terapie to nepôjde,“ dodal Farkas s tým, že po minulých voľbách bola krajina v lepšom stave a vláda Roberta Fica prijala program s oveľa vyšším počtom konkrétnych opatrení. Teraz by prijal razantnejšie opatrenia.

Podpredseda pre pôdohospodárstvo a životné prostredie László Miklós tvrdí, že túto časť programu musel písať niekto, kto je nepriateľom ochrany životného prostredia, a spoznal rukopis pána z rezortu pôdohospodárstva. Miklós je rád, že nová vláda obnoví ministerstvo životného prostredia, no o niektorých tézach programu hovorí, že si protirečia. Tvrdí napríklad, že zrušenie Recyklačného fondu je proti záujmu občanov a v záujme znečisťovateľov. Miklós tvrdí, že aj v oblasti pôdohospodárstva obsahuje program veľa všeobecností. Prehodnotenie rozsahu chránených území označil za zvrátenú filozofiu.

Podpredseda pre verejnú správu Péter Őry volá po dobrej fiškálnej decentralizácii a komunálnej reforme. Tvrdí, že „nátlak na spájanie administratívy, môže viesť k vytváraniu znovucentralizácie samospráv, čo vnímame ako krok vedúci k likvidácii menších obcí“. Bez liberalizácie zákona neposilnia obce vlastné príjmy ani nevyriešia problematiku obyvateľov bez trvalého pobytu, dodal

Podľa Neszméri SMK vníma pozitívne, že vláda chce chrániť druhý pilier a vytvoriť pracovné miesta, nehovorí však o konkrétnych opatreniach. Neszméri tvrdí, že pozitívne je zavedenie minimálneho dôchodku, aj prevencia pred chorobami, no vzápätí kritike podrobila predpis účinných látok, nie liekov, ktorý plánuje zaviesť ministerstvo zdravotníctva. Najskôr podľa nej treba zriadiť elektronickú evidenciu. „Ako chce vláda riešiť miliardové dlhy fakultných nemocníc?“ opýtala sa nakoniec.

Podpredseda pre školstvo a kultúru László Szigeti tvrdí, že v oblasti školstva vyhlásenie neobsahuje nové reformné predsavzatie ani veľké reformné zmeny, skôr pokračuje v reformách. Viacero opatrení Szigeti pochválil, no o niektorých tvrdí, že budú príliš nákladné, napríklad povinný posledný ročník materských škôl či zvýšenie počtu psychológov. Pri zvýšení platov učiteľov upozornil, že vláda zabúda, že v školstve pracujú aj nepedagogickí zamestnanci a o nich sa v materiáli nehovorí. Sám je zvedavý, ako sa bude riešiť nezákonné vyberanie poplatkov a nezákonné udeľovanie titulov na vysokých školách. „Vláda podceňuje oblasť športu a mládeže,“ upozornil Szigeti. Dodal, že sklamaním je, že sa nehovorí o zrušení vlasteneckého zákona. „Mohli napísať jednu krátku vetu,“ ľutuje Szigeti. V rámci kultúry vítajú aj zrušenie koncesionárskych poplatkov, i keď to bude záťažou na rozpočet, aj zámer dlhodobej koncepcie ochrany národnostného školstva a kultúry, i keď treba do nej zainteresovať aj jednotlivé dotknuté subjekty.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM