Zo Slovenska

Smutná VIZITKA slovenského zdravotníctva: Kvôli TOMUTO zákroku treba cestovať až do Prahy

Na Slovensku sa lekári venujú len predtransplantačnej príprave a neskorším pooperačným vyšetreniam. Čo je dôvodom?

Ilustračný obrázok k článku Smutná VIZITKA slovenského zdravotníctva: Kvôli TOMUTO zákroku treba cestovať až do Prahy
Zdroj: TASR/AP

Slovenskí pacienti najčastejšie podstupujú transplantáciu pľúc pre pľúcnu fibrózu. Na operáciu ich posielajú do Prahy, pretože na Slovensku chýba transplantačné centrum. Uviedla to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu a ftizeológiu a prednostka Kliniky pneumológie a ftizeológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava Marta Hájková.

Dominujú fibrózy

„Zhruba 50 percent transplantovaných pacientov tvoria pacienti s pľúcnou fibrózou, pľúcna artériová hypertenzia tvorí asi 22 percent, približne 12 percent sú pacienti s cystickou fibrózou, chronická obštrukčná choroba pľúc tvorí zhruba šesť percent transplantácií a iné diagnózy desať percent,“ ozrejmila.

Zdôraznila, že Slovensko je zo susedných krajín jedinou, v ktorej figurujú na prvom mieste v transplantáciách pľúcne fibrózy. „To je to, čo nás odlišuje od iných krajín. Znamená to, že naši pneumológovia správne a včas indikujú pacientov s pľúcnymi fibrózami na transplantáciu pľúc,“ vysvetlila odborníčka.

Chýba centrum aj peniaze

Na Slovensku sa však lekári venujú len predtransplantačnej príprave a neskorším pooperačným vyšetreniam. Ako jediné pracovisko v SR sa tomu venuje bratislavská Nemocnica Ružinov. „Samotná transplantácia sa nevykonáva na Slovensku. Nemáme transplantačné centrum, pretože, bohužiaľ, nemáme peniaze na materiálno-technické vybavenie a nemáme na to ani určenú nemocnicu,“ priblížila Hájková.

Od roku 1998 podstúpilo podľa jej slov transplantáciu pľúc 95 slovenských pacientov. Do roku 2018 boli operovaní vo Viedni, od roku 2018 im pľúca transplantujú v Prahe. „My na Slovensku pacientov vyhľadávame, robíme všetky predtransplantačné vyšetrenia, potom online komunikujeme s Prahou a keď ich schváli a dá na čakací list, čaká sa na vhodného darcu,“ spresnila odborníčka. Nemocnica následne zabezpečí dopravu do Prahy, kde ešte rok po operácii prebiehajú pooperačné kontroly. „Neskôr už u nás v Ružinove,“ doplnila.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM