Webnoviny - Svet

SMÚTOK: Radičová dostala drôtené srdce

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Po masakri v Devínskej Novej Vsi, kde si streľba v pondelok vyžiadala osem životov, nelenili ani mimovládne organizácie. Dve celé noci prebdel umelec Ladislav Jurovatý mladší, ktorý vyrobil tradičné srdce. To dnes krátko pred podpisom kondolenčnej knihy dostala z rúk predsedu Spoločnosti Ferdinanda Martinenga Petra Kurhajca premiérka Iveta Radičová. Keďže premiérka vyhlásila štátny smútok, srdce dostala ona, nie starosta Devínskej Novej Vsi Vladimír Mráz. Dielo má názov Bolesť v srdci a neziskovka chce takto vyjadriť pietu, vyhlásil pre médiá Kurhajec.

Sŕdc už spoločnosť celkovo rozdala devätnásť. „Začali sme dvojičkami v New Yorku, keď sme prvýkrát odovzdali primátorovi New Yorku toto srdce ako prejav piety. U nás bola Handlová, Nováky, Hejce a tak ďalej. Takže je to vždy v mene občanov,“ podotkol Kurhajec.

Jeden z prvých občanov, ktorí sa prišli podpísať tvrdí, že to bola hrozná tragédia, no umožnili ju zákony. Postarší pán pochádza z východného Slovenska a už dlhé roky býva striedavo v Bratislave a na východe. Práve na východe žije najviac Rómov, preto pozná život s touto menšinou. „Sú aj neprispôsobiví ľudia, ale to treba riešiť zákonom,“ žiadal pán.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM