Webnoviny - Svet

SNS: Obce by nemali rozhodovať o pamätníkoch

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – „Národniari chcú dosiahnuť, aby obce nemohli odmietnuť využívanie verejných priestranstiev na umiestňovanie pamätných a umeleckých predmetov súvisiacich s históriou, významnými udalosťami a osobnosťami obce. "Návrh zákona týmto reaguje na prípady protiváhy národnostných a iných záujmov, ktoré sa vyskytli v praxi, a to napríklad v meste Komárno v súvislosti s umiestnením súsošia sv. Cyrila a Metoda a v obci Tešedíkovo,“ odôvodňujú návrh novely zákona o obecnom zriadení, ktorý predložili do parlamentu, jeho autori Ján Slota, Anna Belusovová, Rafael Rafaj a Ivan Šaško zo SNS.

Národniari navrhujú, aby obec nemohla obmedziť alebo zakázať umiestniť na verejnom priestranstve pamätníky, pamätné tabule, sochy, súsošia, štátny symbol SR alebo jeho časti či iné umelecké diela vyjadrujúce pamiatku a úctu k historickým miestam, udalostiam alebo národným buditeľom a osobnostiam viažucim sa k národnej histórii Slovenska, ak žiada o to petíciou aspoň 10 percent obyvateľov obce. Naopak, obec podľa návrhu nebude môcť využiť verejné priestranstvo na umiestnenie pamätníkov, pamätných tabúľ, sôch či súsoší, ak sa udalosť alebo osobnosť spája s potláčaním národných práv Slovákov a aspoň päť percent obyvateľov s trvalým pobytom na území obce sa vysloví proti tomu. V takom prípade bude obec povinná požiadať o súhlas s umiestnením ministerstvo kultúry. Nová úprava by mala platiť od 1. júna tohto roka.

Obce s národniarskym návrhom nesúhlasia. „Združenie miest a obcí Slovenska považuje súčasný právny stav za dostatočný,“ zareagovala hovorkyňa združenia Helena Poláková.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM