Aktualizované Zo Slovenska

ŠOK pre slovenských pendlerov! Koniec výnimky, bez TESTU vás za hranicu ani nepustia

Úvahy o veľkom uvoľňovaní opatrení nie sú pri súčasnej epidemiologickej situácii ani zďaleka reálne. Naopak, bude sa sprísňovať.

Ilustračný obrázok k článku ŠOK pre slovenských pendlerov! Koniec výnimky, bez TESTU vás za hranicu ani nepustia
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Pre tisíce Slovákov, ktorí bývajú len kúsok od hraníc u našich susedov a na Slovensko sa presúvajú denno-denne, budú platiť nové pravidlá.

Podmienkou je test

Pendlerom, študentom či zamestnancom pracujúcim v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka, by mala od 7. decembra pribudnúť povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým testom na nový koronavírus.

Nemal by byť starší ako dva týždne. V piatok o tom na tlačovej konferencii informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Slovensko má pri porovnaní incidencie a 100-tisíc obyvateľov najlepšiu situáciu z okolitých krajín. Uviedlo to ministerstvo zdravotníctva.

Minister zdravotníctva to zdôvodnil tým, že aj keď sa situácia v okolitých krajinách zlepšuje, pretože väčšina krajín má lockdowny, situácia je naďalej vážna.

Pandémiu sa darí zvládať v Česku i Poľsku. Najviac postihnutou krajinou je susedné Rakúsko. Prijaté opatrenia v Rakúsku však podľa šéfa rezortu zdravotníctva majú svoj efekt a situácia sa tam tiež zlepšuje. V rámci okolitých krajín je podľa neho najlepšia situácia na Slovensku.

Vyhláška k hraniciam by mala byť vypracovaná hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom budúci týždeň.

Zlá prognóza

Priemerný počet úmrtí spojených s ochorením COVID-19 je v súčasnosti 30 prípadov denne. Krajčí uviedol, že celkový počet úmrtí spojených s novým koronavírusom je 1000 prípadov. „Kompetentné úrady potvrdili 771 prípadov úmrtí spôsobených priamo ochorením COVID-19,“ dodal.

Počet infikovaných novým koronavírusom by mal rásť. Slovensko sa pravdepodobne dostalo na úroveň reprodukčného čísla z 0,9 na 1.

Kĺzavý medián stúpol z čísla 1326 na 1811. Počet hospitalizovaných s ochorením klesol z 1778 na 1685. Sedemdňový priemer testov stúpol z 7211 na 8051.

Zasiahnuté mestá

V rámci sedemdňovej incidencie po krajoch je na tom najhoršie Trenčiansky kraj, naopak, najlepšie je na tom Bratislavský kraj. Aktuálne sú podľa Krajčího najzasiahnutejšie okresy Skalica, Senica či Púchov.

Najviac pozitívnych nad 65 rokov je v Prešovskom kraji s 370 prípadmi. Najlepšie je na tom Bratislavský kraj, kde evidujú 110 takýchto prípadov. Celkovo je takýchto prípadov aktuálne 1836.

Slovensko má 898 voľných lôžok s kyslíkom a 930 obsadených lôžok s kyslíkom. Aktuálne funguje 154 antigénových odberových miest, podľa Krajčího by mali pribúdať.

Situácia v nemocniciach je podľa neho síce lepšia, no nie je vidieť rapídny pokles pacientov. Pripomenul, že v súčasnosti je hospitalizovaných 1685 pacientov s podozrením či ochorením COVID-19, 122 ľudí potrebuje pľúcnu ventiláciu. „Najvážnejšia situácia je v Prešovskom a Žilinskom kraji,“ upozornil minister zdravotníctva.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie