Aktualizované ELA Zo zahraničia

ŠOK z Británie! Kráľovi Karolovi III. diagnostikovali RAKOVINU

Britskému kráľovi Karolovi III. diagnostikovali rakovinu, oznámil v pondelok Buckinghamský palác.

Ilustračný obrázok k článku ŠOK z Británie! Kráľovi Karolovi III. diagnostikovali RAKOVINU
Zdroj: TASR/AP

Nespresnil, o aký druh rakoviny ide, údajne to však nie je rakovina prostaty. Kráľ sa zároveň v pondelok začal podrobovať liečbe. TASR o tom informuje podľa správy stanice BBC.

„Počas nedávneho vyšetrenia kráľa súvisiaceho s nezhubným zväčšením prostaty bol zaznamenaný samostatný problém, ktorý vyvoláva obavy. Následné diagnostické testy identifikovali formu rakoviny,“ uviedol Buckinghamský palác vo vyhlásení.

Pozitívne naladený

Lekári 75-ročnému kráľovi odporučili, aby na čas liečby odložil svoje verejné vystúpenia. Podľa BBC sa očakáva, že ho zastúpia iní vysokopostavení členovia kráľovskej rodiny. Naďalej sa však bude venovať štátnym záležitostiam zo svojho úradu.

Karol „je pozitívne naladený a teší sa na čo najskorší návrat k verejnej službe,“ uviedol palác. Ešte v nedeľu sa kráľ objavil na bohoslužbe v Sandringhame, kde zamával davom.

Presne pred týždňom ho prepustili zo súkromnej nemocnice The London Clinic, v ktorej absolvoval operáciu v súvislosti so zväčšenou prostatou. Pár dní predtým prepustili z tej istej nemocnice po takmer dvoch týždňoch aj Catherine, princeznú z Walesu, ktorá podstúpila operáciu v oblasti brucha.

Chce povzbudiť mužov

Britský panovník sa „rozhodol oznámiť svoju diagnózu, aby zabránil špekuláciám a v nádeji, že to pomôže verejnosti pochopiť všetkých ľudí s rakovinou na celom svete,“ uvádza sa vo vyhlásení Buckinghamského paláca.

Predtým sa kráľ podobným spôsobom snažil povzbudiť mužov, aby si nechali vyšetriť prostatu podľa odporúčaní verejného zdravotníctva.

Britská Národná zdravotná služba (NHS) následne na svojej webovej stránke zaznamenala prudký nárast vyhľadávaní výrazu „zväčšená prostata“. Karol III. prostredníctvom hovorcu odkázal, že je veľmi rád, že jeho diagnóza má pozitívny vplyv na zdravotné povedomie verejnosti.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM