Zo zahraničia

Šokujúca smrť TOP moderátorky: Pitva potvrdila, že zomrela následkami očkovania vakcínou AstraZeneca

Lekári mali známu osobnosť v starostlivosti týždeň a snažili sa jej stav zlepšiť podaním liekov a neskôr aj chirurgicky, nakoniec ale žena zomrela.

Ilustračný obrázok k článku Šokujúca smrť TOP  moderátorky: Pitva potvrdila, že zomrela následkami očkovania vakcínou AstraZeneca
Zdroj: TASR/AP

Britská rozhlasová moderátorka Lisa Shawová zomrela v máji vo veku 44 rokov v dôsledku krvnej zrazeniny spôsobenej proticovidovou vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC, pre ktorú pracovala.

Celkový počet potvrdených úmrtí súvisiacich s trombózou vyvolanou očkovacou látkou AstraZeneca v Británii tak stúpol na 58 z takmer 35 miliónov podaných dávok.

Bodavé bolesti

Shawová, ktorá pracovala pre BBC Radio Newcastle, dostala prvú dávku vakcíny 29. apríla.

Hospitalizovaná bola 13. mája, po niekoľkých dňoch bolestí hlavy. Sťažovala sa na „silné bodavé bolesti, ktoré cítila na čele a za očami,“ priblížil John Holmes, jej ošetrovací lekár.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Testy odhalili, že sa Shawovej v mozgu vytvorili krvné zrazeniny, po čom bola prevezená na neurologické oddelenie nemocnice Royal Victoria Infirmary (RVI) v meste Newcastle upon Tyne.

Aké mala ťažkosti

Po liečbe sa jej stav najprv zlepšil, 16. mája sa však bolesti hlavy vrátili a mala ťažkosti pri rozprávaní.

Napriek liečbe sa jej stav zhoršoval a 21. mája v dôsledku zrazenín a krvácania do mozgu zomrela. Podľa neuropatológa Tuoma Polvikoského, ktorý skúmal príčinu Shawovej smrti, je príčina jej smrti „prekvapivá“, keďže bola inak zdravá.

Neprehliadnite ani správy z nášho magazínu:

Z „časového hladiska“ je „najpravdepodob­nejšie“, že jej smrť „vyvolala vakcína“. Podľa koronerky RVI Karen Dilksovej „bola jasne preukázaná“ spojitosť medzi Shawovej trombózou a vakcínou AstraZeneca.

Výhody prevažujú

Európska agentúra pre lieky (EMA) v apríli oznámila, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako „veľmi zriedkavý vedľajší účinok“ vakcíny Vaxzevria od AstraZenecy. EMA tiež uviedla, že výhody očkovania touto vakcínou naďalej prevažujú nad možnými rizikami.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM