Eva Mikulová Zo Slovenska

Šokujúce zistenie! Z činnosti permanentného krízového štábu neexistuje žiaden záznam?!

Robert Schwarcz si vyžiadal v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám od Úradu vlády SR dokumenty k činnosti permanentného krízového štábu.

Ilustračný obrázok k článku Šokujúce zistenie! Z činnosti permanentného krízového štábu neexistuje žiaden záznam?!
Zdroj: TASR

Už niekoľko mesiacov tvrdí premiér Igor Matovič, že všetky usmernenia a opatrenia ohľadom zvládnutia pandemickej krízy konzultuje s permanentným krízovým štábom zloženým z odborníkov a ich odporúčania sú pre neho záväzné.

Ako činnosť krízového štábu prebieha a ako odborníci rokujú, zaujíma mnoho ľudí na Slovensku. Jedným z nich je aj košický mestský poslanec Robert Schwarcz.

Rozhodol sa uspokojiť svoju zvedavosť tým najtransparen­tnejším spôsobom a o odpovede v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám požiadal priamo Úrad vlády Slovenskej republiky. Odpoveď?

Bez zápisnice, bez tajomníka

„Vyžiadal som si od úradu vlády dokumenty k činnosti permanentného krízového štábu, okrem iného aj zápisnice zo zasadnutí štábu od jeho vzniku. A dozvedel som sa, že keďže krízový štáb nemá tajomníka, zápisnice sa nevyhotovujú,“ zistil šokujúcu skutočnosť R. Schwarcz a dodáva:

„Čiže to tam funguje asi tak, že členovia si pokecajú, brainstormujú, jeden navrhne to, iný niečo iné, ďalší niečo pridá, hlavný hygienik si možno robí poznámky, možno aj premiér si niečo napíše a potom z toho, čo si zapamätajú vznikne tlačovka a z tlačovky opatrenia…,“ dedukuje laicky, keďže z odpovede z Úradu vlády sa niet veľmi o čo oprieť.

„Ako je to možné, že zo zasadnutia krízového štábu, ktorý už štyri mesiace riadi štát, neexistujú zápisnice? To nikomu nevadí? Ministrom, poslancom?“ – rozhorčene sa pýta košický poslanec.

Z písomnej odpovede Úradu vlády SR vyberáme:

„Rokovania Permanentného krízového štábu prebiehajú ústne a vzhľadom na to, že momentálne permanentný krízový štáb nemá tajomníka, záznamy z rokovania sa nevyhotovujú…“

V znení Štatútu ústredného krízového štábu sa pritom funkcia tajomníka spomína viackrát.

„V podstate neexistuje záznam, z ktorého vyplýva akýkoľvek záver krízového štábu, na ktorý sa premiér už tri mesiace odvoláva… Permanentný krízový štáb v podstate porušuje registratúrny poriadok a aj vlastný štatút, ktorý hovorí, že štáb musí mať tajomníka a ten musí vyhotovovať záznamy, ktoré musí podpísať predseda krízového štábu a až tak odovzdať premiérovi,“ hovorí R. Schwarcz.

Za Pellegriniho sa zápisnice robili

Krízový štáb zasadal už za predchádzajúcej vlády Petra Pellegriniho. „Za jeho pôsobenia sa zápisnice vyhotovovali, aby sa následne dalo odkontrolovať, či sú splnené všetky zadané úlohy,“ informovala nás jeho hovorkyňa Patrícia Macíková.

Na Úrad vlády SR sme sa obrátili s otázkami aj my, aby nás informovali, akým spôsobom a či vôbec sa zápisnice alebo záznamy z rokovaní permanentného krízového štábu robili. Na tieto otázky do našej uzávierky neodpovedali.

V redakcii máme list, ktorý úrad vlády adresoval R. Schwarczovi a v ktorom stojí, že zápisnice sa nerobili, keďže nemajú momentálne tajomníka.

Oslovili sme i člena klinického konzília lekárov a prezidenta Slovenskej spoločnosti infektológov Pavla Jarčušku, ako prebiehali ich odborné sedenia a či existujú z týchto stretnutí nejaké zápisnice. „Robili sa nejaké záznamy, ale keďže sme boli len poradný orgán, tak tie záznamy boli v podstate opatrenia hlavného hygienika.“

A čo viedlo košického poslanca dopytovať sa po zápisnici? „Zápisnice som si vyžiadal preto, aby som lepšie rozumel, podľa čoho sa členovia krízového štábu rozhodujú, ako argumentujú,“ vysvetľuje Schwarcz. Žiaľ, zo spomínanej odpovede o „neexistujúcom“ zápise sa veľa toho nedozvedel.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM