Zo zahraničia

ŠOKUJÚCI výsledok prieskumu: Popularita Putina stúpla, 80% Rusov schvaľuje jeho konanie

Podľa Centra Levada okrem toho 15 percent opýtaných uviedlo, že Putinovo konanie neschvaľuje, čo je pokles oproti predošlému prieskumu.

Ilustračný obrázok k článku ŠOKUJÚCI výsledok prieskumu: Popularita Putina stúpla, 80% Rusov schvaľuje jeho konanie
Zdroj: TASR/AP

Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina medzi obyvateľmi Ruska stúpla od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu. Putinovo konanie schvaľuje vyše 80 percent Rusov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky nezávislého Analytického centra Jurija Levadu, známeho aj ako Centrum Levada. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá o tom informovala vo štvrtok.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Podľa výsledkov prvého prieskumu, ktorý Centrum Levada vykonalo od 24. februára, teda od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, schvaľuje kroky ruského prezidenta 83 percent obyvateľov Ruska.

Len 15% neschvaľuje

Táto hodnota stúpla oproti prieskumu zo začiatku februára, keď konanie Putina podporovalo približne 71 percent Rusov.

Podľa Centra Levada 15 percent opýtaných uviedlo, že Putinovo konanie neschvaľuje, čo je pokles oproti predošlému prieskumu, keď s jeho konaním nesúhlasilo 27 opýtaných. Približne dve percentá respondentov pritom uviedli, že nemajú vyhranený názor. Viac ľudí pritom podporuje aj ruskú vládu a ruského premiéra Michaila Mišustina, vyplýva z prieskumu.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Prokremeľské analytické centrá pritom už skôr zverejnili výsledky svojich prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých ruského prezidenta taktiež podporuje vyše 80 percent ľudí.

Nezávislé médiá skončili

Putin sa na začiatku vojenskej operácie na Ukrajine odvolával na „genocídu“ rusky hovoriaceho obyvateľstva na Ukrajine a na jej blízke vzťahy so Severoatlantickou alianciou (NATO), ktorú Rusko vníma ako hrozbu na svojich západných hraniciach. Toto jeho tvrdenie podľa AFP denne tlmočia ruské štátne médiá, zatiaľ čo akékoľvek kritické hlasy alebo nezávislé médiá boli nútené buď ukončiť svoju činnosť, alebo zablokované.

Rusko tiež zaviedlo zákon, ktorý zakazuje šíriť falošné informácie o jeho armáde, a zakázalo tiež populárne sociálne siete ako Facebook, Instagram a Twitter, píše AFP.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM