Webnoviny - Svet

SP plánuje výrazné prekročenie výdavkov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa plánuje ku koncu tohto roka minúť v správnom fonde poisťovne o 30,6 mil. eur viac, ako predpokladá schválený rozpočet poisťovne na tento rok. Podľa materiálu, ktorý agentúre SITA poskytol zdroj zo Sociálnej poisťovne, by mali očakávané výdavky správneho fondu poisťovne ku koncu tohto roka dosiahnuť 167,28 mil. eur, pričom rozpočet poisťovne počíta so sumou 136,65 mil. eur. V prvom polroku tohto roka boli pritom výdavky správneho fondu poisťovne 61,25 mil. eur, kým v druhom polroku majú dosiahnuť vyše 106 mil. eur. Poisťovňa tak vykázala ku koncu júna 44,8-percentné plnenie celoročných plánovaných výdavkov, avšak koncom decembra tohto roka plánuje Sociálna poisťovňa plánované celkové ročné výdavky správneho fondu prekročiť o 22,4 %.

Viaceré výdavkové položky v správnom fonde má Sociálna poisťovňa v druhom polroku tohto roka výrazne prekročiť. Napríklad na odmeny zamestnancom mimo pracovného pomeru chce poisťovňa v tomto roku vynaložiť 1,54 mil. eur, kým schválený rozpočet poisťovne počíta na tento účel so sumou 539 tis. eur. Do konca júna tohto roka pritom na odmeny zamestnancom mimo pracovného pomeru smerovalo 74 tis. eur. Ešte výraznejšie prekročenie výdavkov sa plánuje v položke odmeny a príspevky. Rozpočtovaná suma na celý tento rok na odmeny a príspevky tvorí 101 tis. eur, avšak poisťovňa očakáva, že na túto oblasť vynaloží 2,1 mil. eur. Za prvých šesť mesiacov tohto roka pritom na odmeny a príspevky išlo 33 tis. eur. Poplatky a odvody majú poisťovňu v tomto roku stáť 6,87 mil. eur, hoci podľa rozpočtu poisťovne by malo na ne smerovať 2,92 mil. eur. Ku koncu júna na poplatky a odvody išlo 640 tis. eur.

Na výdavky na štúdie, expertízy a posudky malo podľa rozpočtu poisťovne v tomto roku smerovať 16 tis. eur. Kým ku koncu júna poisťovňa na túto oblasť vynaložila 30 tis. eur, koncom tohto roka majú výdavky na štúdie, expertízy a posudky tvoriť 3,04 mil. eur. Prekročenie plánovaných výdavkov na tento tok poisťovňa plánuje aj pri poštových a telekomunikačných službách. V prvom polroku na to išlo 5,4 mil. eur, avšak celoročné výdavky na poštové a telekomunikačné služby majú tvoriť 20,67 mil. eur. Schválený rozpočet na tento rok pritom poisťovni na tento účel prisúdil 13,3 mil. eur. V položke všeobecné služby očakáva poisťovňa výdavky v sume 6,5 mil. eur, kým rozpočet poisťovne počítal so sumou 2,5 mil. eur. Na špeciálne služby sa má v tomto roku vynaložiť 2,4 mil. eur, čo je o 2 mil. eur viac, ako predpokladal rozpočet poisťovne.

„V celom rezorte šetríme, znižujeme mzdové prostriedky o 10 percent a ministerstvo sa zrazu s údivom dozvie, že Sociálna poisťovňa neúmerne navýši prostriedky na také položky, ako sú napríklad odmeny a rôzne bližšie nešpecifikované a všeobecné položky,“ reagovala pre agentúru SITA na plány poisťovne zastupujúca riaditeľka mediálneho odboru rezortu práce a sociálnych vecí Andrea Devánová. Ak sa podľa nej ukáže, že Sociálna poisťovna skutočne plánuje navýšenie výdavkov správneho fondu a generálny riaditeľ poisťovne Dušan Muňko to potvrdí, tak minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál bude na najbližšom zasadnutí dozornej rady poisťovne žiadať vysvetlenie a úpravu rozpočtu poisťovne v súlade s plánom šetrenia. Sociálna poisťovňa na otázky agentúry SITA zatiaľ nereagovala.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM