Webnoviny - Svet

Španieli a Holanďania sa chystajú na finále

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP MADRID 10. júla (WEBNOVINY) – Obyvatelia Holandska a Španielska sa pripravujú na nedeľňajšie finále futbalového svetového šampionátu v JAR. Ulicami miest v oboch krajinách budú prúdiť oranžové a červené zástupy fanúšikov. Pred súbojom o celkové prvenstvo sú miernymi favoritmi Španieli, Holanďania však dúfajú, že vo svojom treťom finále MS konečne uspejú.

Ulice holandských miest sú už teraz vyzdobené oranžovými vlajkami, niektoré domy zahalili ich obyvatelia s pomocou papiera do národných farieb. Z obchodov už takmer vypredali všetky holandské vlajky, ktoré sa počas tohto týždňa predávali údajne ako horúce koláče. Obchodníci musia dopĺňať aj zásoby televíznych prijímačov, súprav na barbecue a všetkých doplnkov v oranžovej farbe. Podľa hovorkyne holandských maloobchodníkov Yvonne Fernhoutovej sa očakáva, že vrchol nákupov bude v sobotu.

Ochranárske združenia zvierat v Haagu už varovali obyvateľov, aby nepoužívali vuvuzely, keďže môžu nimi terorizovať svojich štvornohých miláčikov. Holandský pivovar Heineken očakáva počas nedeľňajšieho finále rekordné čísla predajnosti. Na finále a atmosféru v uliciach miest sa pripravuje aj polícia, holandské aerolínie KLM budú na svojich linkách prostredníctvom pilotov informovať pasažierov o všetkých dôležitých udalostiach v zápase.

V jednotlivých holandských mestách budú na námestiach veľké obrazovky, najväčšia bude v Amsterdame, kde už semifinále proti Uruguaju na námestí Museumplein sledovalo 50-tisíc ľudí. Ak Holandsko finále vyhrá, hráčov čaká oslavná jazda na lodiach po vodných cestách v Amsterdame. Sledovať by ju mohlo podľa odhadov až milión ľudí.

Na prípadné oslavy sa chystajú aj v Madride, hráčov by po prílete čakala veľká cesta otvorenými autobusmi. V nedeľu počas finále očakávajú na hlavnej triede Paseo de Castellana v Madride minimálne 150-tisíc fanúšikov, ktorí budú sledovať zápas na veľkých obrazovkách. Mestská radnica už zahalila známe fontány Cibeles a Neptune, kde oslavujú triumfy svojich mužstiev podporovatelia Realu a Atlética, do španielskych vlajok. Pivovar Mahou už začal internetovú kampaň, aby v prípade úspechu vyhlásili 11. júl za štátny sviatok. Sieť supermarketov Carrefour zasa ponúka po celej krajine veľké zľavy na televízne prijímače.

Entuziazmus rastie aj v Katalánsku, v regióne, ktorého jazyk a kultúra sú už tradične odlišné od zvyšku Španielska. Predstavitelia Barcelony prvýkrát počas turnaja súhlasili s umiestnením veľkej obrazovky na jednom z námestí.

SITA, AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM