Eva Mikulová Magazín Cestovanie

Sprievodca Slovákov vo Vietname: Chcete k nám za teplom? V Ázii sa už Európanov boja, FOTO

Situácia sa otočila. Ešte pred niekoľkými týždňami bolo cestovanie do Ázie z dôvodu šírenia nákazy nebezpečné. Teraz sa už boja nás.

Ilustračný obrázok k článku Sprievodca Slovákov vo Vietname: Chcete k nám za teplom? V Ázii sa už Európanov boja, FOTO
19
Galéria
Foto: Eva Mikulová

Zvažujete, že prečkáte kritickú dobu niekde v teple, v exotike, ako to dosť nevhodne a cynicky radí riaditeľ istej slovenskej cestovnej kancelárie? Alebo ste rozhodnutí odcestovať na vlastnú päsť? Tak si to dobre rozmyslite.

V mnohých ázijských krajinách, ktoré sme ešte pred časom považovali za rizikové krajiny ohľadom koronavírusu za nebezpečné, je situácia síce pod kontrolou, ale Európanov tam už nevidia radi.

Boja sa nás a tak ako my nerozlišujeme Vietnamca od Thajca alebo Kórejca, tak isto ani oni nerozlišujú či ste Talian, Slovák, Maďar…

Svetoznáme atrakcie zatvorené

A i keď do krajiny prídete, pripravte sa na to, že mnoho nádherných prírodných krás alebo atrakcií neuvidíte. Napríklad svetový unikát zapísaný v UNESCO – zátoka Ha Long v severnom Vietname je od 12. marca na 14 dní zatvorená.

Zatvorené sú i múzeá, nekonajú sa hromadné akcie a ako informujú cestovatelia, ktorí sú momentálne vo Vietname, tak už niektoré hotely nechcú ubytovať Európanov a tiež sa stretli i s neochotou obslúžiť ich v reštauráciach.

Aktuálne informácie máme aj od nášho priateľa – Vietnamca Vuong Quang Noma, žijúceho v Danangu (stredný Vietnam), ktorý vo Vietname sprevádza slovenských a českých turistov.

„Pred 3 dňami (11. marca) u nás bolo všetko OK, ale situácia sa mení každú chvíľku. Už v Danangu máme 2 Angličanov a 1 Vietnamku nakazených. Pred tým bolo vo Vietname 16 nakazených a všetci sú už vyliečení. Za 3 dní počet nových nakazených je 18 a teraz pátrame, kde sa pohybovali, s kým prišli do styku a všetkých zoberieme do karantény!“

Hrozí karanténa

„Keď je v lietadle 1 nakazený, určite pôjdu všetci cestujúci do karantény. Preto radím, posuňte termín cestovania o 1 až 2 mesiace. Je u nás veľa miest zatvorených. Miestni obyvatelia majú z vás strach a tak sa i správajú. Majú obavy o svoje zdravie a zdravie svojich blízkych.“

„Tí, ktorí predsa len ku nám letia, tak by mali vedieť, že záchod v lietadle je najväčším zdrojom nákazy. Snažte sa preto chodiť na WC čo najmenej a vždy po toalete si pootvorte dvere, až potom si umyte ruky mydlom a nakoniec zavrite dvere lakťom. A snažte sa naučiť nosiť rúška,“ dodáva Vuong Quang Nom.

Podobne opatrenia prijímajú i ďalšie krajiny. India od 13. marca pozastavuje platnosť všetkých víz pre cudzincov s výnimkou držiteľov diplomatických pasov, pracovníkov OSN a medzinárodných organizácií, zamestnancov indických firiem a riešiteľov projektov. Zákaz platí do 15. apríla.

Mierna nervozita už panuje i v obľúbenom Thajsku. I keď vstup do krajiny je povolený, situácia sa môže zmeniť zo dňa na deň. Už teraz však majú výrazný pokles turistov. Podľa oficiálnych zdrojov je to o 47 percent oproti porovnateľnému obdobiu v minulom roku.

Ďalšie krajiny v Juhovýchodnej Ázií, sú síce zatiaľ pre turistov otvorené, ale nikto vám nezaručí aká bude situácia o týždeň alebo dva a či neskončíte po prílete ihneď v karanténe.

Guatemalský minister zdravotníctva Hugo Monroy v stredu oznámil, že jeho krajina zakáže vstup na svoje územie ľuďom prichádzajúcim z Európy. Toto opatrenie začne platiť vo štvrtok a má zabrániť rozšíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2 v tomto stredoamerickom štáte. Stopku avizovali už aj USA.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie