Webnoviny - Svet

SR bude opäť platiť za prieťahy v súdnom konaní

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Dovedna 13800 eur zaplatí Slovenská republika trom sťažovateľom, ktorí uspeli na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) so žalobami na štát za prieťahy v konaní.

Pani Baczová žalovala Slovenskú republiku pre porušenie Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd v dôsledku neprimeranej dĺžky občianskoprávneho konania, ktoré trvá od roku 2001. Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že došlo k porušeniu ustanovenia Dohovoru, ktoré hovorí o práve na účinný prostriedok nápravy a priznal sťažovateľke 7 200 eur ako náhradu nemajetkovej ujmy.

V prípade Berecová proti Slovenskej republike sťažovateľka tiež žalovala štát pre porušenie Dohovoru v dôsledku neprimeranej dĺžky konania týkajúceho sa platnosti zmlúv, ktoré trvá od roku 2002. Európsky súd súhlasil s Ústavným súdom SR, že v konaní sa vyskytli prieťahy a preto konštatoval, že došlo k porušeniu príslušného článku Dohovoru. Sťažovateľke priznal 2 200 eur ako náhradu nemajetkovej ujmy a 1 000 eur ako náhradu výdavkov a nákladov, zvyšok jej nároku zamietol.

V prípade Wolff proti Slovenskej republike sťažovateľ žaloval štát pre porušenie Dohovoru v dôsledku neprimeranej dĺžky konania týkajúceho sa reštitúcie nehnuteľnosti, ktoré trvalo viac ako 13 rokov a deväť mesiacov. Európsky súd mu priznal 2 300 eur ako nemajetkovú ujmu a 1100 eur ako náhradu trov a výdavkov, zvyšok jeho nároku zamietol. Dĺžkou tohto konania sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý v júni 2008 konštatoval zbytočné prieťahy v konaní pred Okresným súdom Bratislava V. Wolffovi priznal nemajetkovú ujmu vo výške 70 000 Sk a náhradu trov právneho zastúpenia. Európsky súd konštatoval, že náprava, ktorú sťažovateľ získal od ústavného súdu, nebola vzhľadom na dĺžku konania v čase vyhlásenia nálezu ústavného súdu dostatočná.

Agentúru SITA informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM