Technológie

Stačí nepozornosť a dovolenka sa môže predražiť: Ako zabrániť ZÁVRATNEJ faktúre za telefón?

Pri návšteve krajín Európskej únie (EÚ) je možné používať mobilné služby za ceny ako doma.

Ilustračný obrázok k článku Stačí nepozornosť a dovolenka sa môže predražiť: Ako zabrániť ZÁVRATNEJ faktúre za telefón?
Zdroj: pixabay.com

Dovolenka v regiónoch, ktoré susedia s tretími krajinami, alebo pri dovolenkovaní v tretích krajinách sa cena účtu za telefón môže zvýšiť.

Pozor na sieť

Je preto dôležité pozorne sledovať správy, ktoré posiela mobilný operátor pri návšteve zahraničia, upozornila Telekomunikačná únia Slovenskej republiky.

Pri pohybe na hraniciach EÚ s inými štátmi je vhodné nastaviť sieť manuálne, aby sa mobil nechcene nepripojil na sieť operátora z krajiny, kde európska regulácia neplatí.

Môže sa tak stať napríklad na gréckych ostrovoch, keď sa mobilný telefón v blízkosti pevniny pripojí do siete operátora krajiny, ktorá nie je členom EÚ, a používanie mobilných služieb je tak drahšie.

Takisto pri turistike v rakúskych horách sa niektorí turisti môžu ocitnúť v blízkosti hraníc so Švajčiarskom a mobilný telefón sa tak automaticky pripojí na dostupnú sieť operátora zo Švajčiarska, kde regulácia neplatí. Podobný prípad môže nastať aj pri ceste do chorvátskeho Dubrovníka pri hraniciach s Bosnou a Hercegovinou.

Overte si podmienky

Slovo „nekonečné“ tiež netreba brať pri používaní mobilných služieb v zahraničí doslovne. „Mobilní operátori môžu stanoviť podmienky primeraného využívania, ktorých cieľom je zabrániť zneužívaniu alebo neobvyklému používaniu roamingových služieb. Pred odchodom na dovolenku si u svojho operátora overte podmienky,“ zdôraznila Telekomunikačná únia SR.

Pre vyhnutie sa nechcenej spotreby dát je potrebné dočasne zakázať telefónu automatickú aktualizáciu softvéru. Je tiež možné nastaviť telefón tak, aby si vyžiadal pred aktualizáciou súhlas.

Čo je potrebné vedieť k letným dovolenkám?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM