TOS Cestovanie

Dovolenka autom? Ušetriť môžete jednoduchým TRIKOM, treba si však dávať pozor

Dovolenka autom vás môže vyjsť lacnejšie. Potrebné je však všetko si poctivo naplánovať.

Ilustračný obrázok k článku Dovolenka autom? Ušetriť môžete jednoduchým TRIKOM, treba si však dávať pozor
Zdroj: Unsplash.com

Ušetriť pri dovolenke autom sa dá tak, že tankovať budete primárne v krajinách s lacnejším benzínom či naftou. Informácia sama o sebe nie je veľkou novinkou, ako však informuje špecializovaný web Topspeed.sk, krajiny ako Chorvátsko či Slovinsko majú aktuálne regulované ceny pohonných hmôt a vlády v týchto štátoch stanovujú ceny na dva týždne vopred.

Tým pádom si dovolenkári môžu vopred tieto ceny vygoogliť a pozrieť. Ak budú napríklad výhodnejšie ako u nás, doma natankujete len toľko, aby ste sa bezpečne priviezli k najbližšej čerpacej stanici v zahraničí.

A naopak, pri ceste naspäť by ste v takom prípade tankovali maximum v zahraničí.

Ako je to aktuálne?

Pre porovnanie najprv uvádzame priemerné ceny pohonných hmôt na Slovensku. Informácie sme čerpali zo Štatistického úradu, posledný zverejnený je týždeň od 12. do 18. júna. Liter benzínu stál 1,580 eur a liter nafty 1,433 eur.

Chorvátska vláda začiatkom týždňa rozhodla o cenách platných na 14 dní od 20. júna. Zaplatíte tam aktuálne 1,40 eur za liter benzínu a 1,30 eur za liter nafty.

V Slovinsku počas najbližších dvoch týždňoch zaplatíte za liter benzínu 1,424 eur a za liter nafty 1,461 eur. Vedzte však, že v Slovinsku sú regulované čerpacie stanice len mimo diaľnice.

Dajte si pozor

Dôležité pri tomto spôsobe šetrenia je poznať svoje auto, resp. jeho skutočný dojazd a počítať aj s rôznymi okolnosťami, ako sú napríklad zápchy.

Keď uprostred cesty dôjde vášmu auto „šťava“, z dovolenky sa ľahko môže stať nočná mora.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM