Webnoviny - Svet

Štartuje environmentálna súťaž ProEnviro

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Školy sa môžu už piaty rok zapojiť do súťaže o najlepší environmentálny projekt ProEnviro. Vyhlásila ho Slovenská agentúra životného prostredia a Centrum programovania environmentálnych projektov a environmentálnej výchovy v Banskej Bystrici. Témou piateho ročníka súťaže je Znižovanie ekologickej stopy školy.

Projekt má spropagovať a podporiť projekty škôl smerom k trvalo udržateľnému rozvoju. Cieľom je tiež zvýšiť záujem žiakov a pedagógov o svoju školu a jej životné prostredie, rozvíjať spoluprácu a aktívnu účasť pri riešení problémov miestnej komunity a regiónu. Oblasť, v ktorej by školy mali predkladať svoje projektové zámery, vyšpecifikovali organizátori po prvý raz.

Ekologická stopa je metóda merajúca vplyv ľudských aktivít na planétu Zem. Tento vplyv vyjadruje prostredníctvom plochy zemského povrchu, na ktorú si nárokujeme svojimi každodennými aktivitami a konzumným životným štýlom. Zároveň zisťuje, či sú naše nároky férové voči ostatným obyvateľom Zeme a v súlade s jej biologickou kapacitou. Školy môžu svoju ekologickú stopu môžu školy znižovať v ôsmich hlavných kategóriách spotreby – elektrina, kúrenie, voda, stravovanie, odpad, doprava, budovy a pozemky a tiež nákupy a vybavenie.

Školy súťažia s návrhmi projektov, ktoré ešte neboli realizované ani ocenené v iných súťažiach. Prihlásiť sa môžu kolektívy zložené zo žiakov a pedagógov, prípadne nepedagogických pracovníkov škôl. Prihláškový formulár treba poslať poštou alebo elektronickou formou priamo na adresu Slovenskej agentúry životného prostredia najneskôr do 12. marca 2010. Na základe odborného posudku v každej súťažnej kategórii vyberú jednu školu, ktorá získa finančnú podporu 1 000 eur. Tri školy si teda rozdelia 3 000 eur. V každej súťažnej kategórii tri kolektívy na prvých miestach získajú vecné ceny.

Propozície súťaže (kritériá pre prihlasovanie projektov, súťažné kategórie, podmienky čerpania finančnej podpory), prihláškový formulár a ďalšie informácie o projektoch je možné získať na adrese ekostopa.sk alebo v Pracovných listoch pre školy Ekologická stopa, ktoré je možné bezplatne objednať na nižšie uvedených kontaktoch.

Agentúru SITA informovala Jana Šimonovičová zo Slovenskej agentúry životného prostredia.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM