Webnoviny - Svet

Stela patrí k rekordne veľkým novorodencom

WEBNOVINY.SK

K rekordne veľkým deťom, ktoré sa na rodili v košickej univerzitnej nemocnici, bude patriť aj dievčatko s pôrodnou hmotnosťou 5 430 gramov a dĺžkou 58 centimetrov. Mamičkou malej Stely je 35-ročná Svetlana Šipošová z Ďurkova z okresu Košice-okolie. Košice, 28. február 2011.Foto: SITA/ Marián AngelovičKOŠICE 28. februára (WEBNOVINY) – K rekordne veľkým deťom, ktoré sa na rodili v košickej univerzitnej nemocnici, bude patriť aj dievčatko s pôrodnou hmotnosťou 5 430 gramov a dĺžkou 58 centimetrov.

Mamičkou malej Stely je 35-ročná Svetlana Šipošová z Ďurkova z okresu Košice-okolie. „Je to moje druhé dieťa, no aj prvorodený chlapček mal viac ako štyri kilogramy. Tehotenstvo bolo bez problémov.

Že bude bábätko väčšie než je obvyklé, som sa dozvedela až niekoľko týždňov pred pôrodom po vyšetrení ultrazvukom,“ prezradila novinárom krátko pred odchodom z nemocnice šťastná mamička a otvorene ďakovala pracovníkom druhej gynekologicko-pôrodníckej kliniky a neonatologického oddelenia.

Ako informoval Tibor Ginelli, ktorý minulý týždeň vo štvrtok priviedol dievčatko na svet, pôrod sa uskutočnil vzhľadom na veľkosť plodu cisárskym rezom a bol bez vážnejších komplikácií. Pri narodení mimoriadne veľkých detí je podozrenie, že ich matka trpí cukrovkou, pretože vysoká hladina inzulínu v krvi môže podporovať rast dieťaťa. „V tomto prípade tomu trak našťastie nie. Keďže bábätko i mamička sú úplne v poriadku, mohli byť prepustení z nemocnice už piaty deň po pôrode,“ informovala primárka neonatologického oddelenia Božena Pšeničková.

Narodenie detí s hmotnosťou cez päť kilogramov je pomerne raritné. Stela nie je najťažším dieťaťom narodeným v košickej univerzitnej nemocnici, ale patrí medzi najdlhších novorodencov. V pôrodnej hmotnosti tromfol Stelu chlapček Šimon, ktorý sa narodil 12. marca 2007 na prvej gyneokologicko-pôrodníckej klinike a vážil 5 880 gramov a meral 56 centimetrov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM