Webnoviny - Svet

Strany nezadali členov do komisie pre referendum

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Politické strany neprejavili záujem o členstvo v Ústrednej komisii pre referendum SR vyhlásené na sobotu 18. septembra. Delegovať svojich členov mohlo podľa zákona všetkých šesť parlamentných strán a petičný výbor k vypísaniu referenda. Okrem KDH a Smeru-SD tak neurobila žiadna strana, ani iniciátor plebiscitu – strana Sloboda a Solidarita a ani petičný výbor. Zo zákona sú podpredsedami komisie – minister vnútra Daniel Lipšic a predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová. Komisia tak má namiesto deviatich iba štyroch členov, z toho dvaja sú daní zákonom. Smer-SD nominoval Róberta Madeja a KDH delegovalo Máriu Kapelovú. Zástupkyňa KDH sa však na dnešnom prvom zasadnutí nemohla zúčastniť.

Traja prítomní členovia Ústrednej komisie pre referendum SR, ktoré nás čaká 18. septembra, dnes zložili sľub a ujali sa ním svojej funkcie v komisii. Kapelová ho zloží na najbližšom zasadnutí. Následne vyžrebovali vedenie komisie. Žreb určil za predsedníčku Máriu Kapelovú a za podpredsedu Róberta Madeja. Podľa zákona o referende sa ďalšími podpredsedami automaticky stali – minister Lipšic a šéfka štatistického úradu Ľudmila Benkovičová.

Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky sleduje dodržiavanie právnych predpisov pri príprave a konaní referenda. Rieši sťažnosti na postup obvodných komisií a vyhlasuje výsledky hlasovania v referende.

Komisia sa dnes zoznámila aj so stavom príprav na referendum. Riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Lívia Škultétyová médiá informovala, že komisii zatiaľ nedošlo žiadne podanie, sťažnosť.

Referendum iniciované stranou Sloboda a Solidarita (SaS) vyhlásil prezident Ivan Gašparovič na sobotu 18. septembra. Vypísal ho 7. júla na základe petície občanov organizovanej SaS, ktorú prijal 9. júna. Oprávnení občania, teda tí čo majú právo hlasovať vo voľbách do Národnej rady SR, sa v referende vyjadria k šiestim otázkam. Sú to tieto otázky: 1. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) zákonom zrušila povinnosť fyzických osôb a právnických osôb platiť úhradu za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom (koncesionárske poplatky, pozn. redakcie)?, 2. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom rozšírila možnosť prejednať konanie poslanca NR SR ako priestupok na všetky priestupky podľa zákona o priestupkoch (zúženie poslaneckej imunity, pozn. redakcie)?, 3. Súhlasíte s tým, aby NR SR ústavným zákonom znížila počet poslancov NR SR na 100 s účinnosťou od nasledujúceho volebného obdobia?, 4. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom ustanovila, že orgány verejnej moci môžu obstarávať osobné motorové vozidlá s obstarávacou cenou maximálne 40-tisíc eur?, 5. Súhlasíte s tým, aby NR SR ustanovila možnosť voliť poslancov NR SR a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu? a 6. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom vyňala osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona?.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM